Yok denilen birimin personel kartı var

10 Nisan 2013 Çarşamba 00:00 |

TUSHAD, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e 2008’de ifade veren istihbaratçı İlker Çınar’ın ifadeleriyle gündeme geldi

Yok denilen birimin personel kartı var TUSHAD, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e 2008’de ifade veren istihbaratçı İlker Çınar’ın ifadeleriyle gündeme geldi. Çınar, “Ben TUSHAD’a bağlı çalışıyorum. Bu birim TSK ile bağlantılıdır. Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy ve Gaffar Okkan cinayetleri, TUSHAD’a bağlı ‘Siyah Kuvvetler’ tarafından işletildi” itirafında bulunmuştu. Bunun üzerine, İstanbul Başsavcılığı Genelkurmay’a TUSHAD’ın sordu. Genelkurmay’ın 17 Ocak 2011’de verdiği yanıtta, “Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Karargâhı ile buna bağlı birimlerde ‘Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi’ isimli bir birimin halihazırda mevcut olmadığı, ekte mevcut olan kayıtlar incelendiğinde, anılan isimde bir birimin teşkil edilmediği tespit edilmiştir” denildi. Genelkurmay’ın bu cevabına karşın Zirve davasının ek iddianamesinde İlker Çınar’ın TUSHAD personel kimlik kartı yer aldı. “Özel Kuvvetler, Beyaz Birliği” adına verilen kimlikte “T.C. Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi, Özel Kuvvetler, Beyaz Birim, Adı: İlker Soyadı: Çınar, Görevi: İstihbarat, Sicil: 1992/3276-2594326” ifadeleri yer alıyordu. Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in 1993’teki ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Genelkurmay Başkanlığı’na TUSHAD’ı sordu. Genelkurmay, “Genelkurmay Başkanlığı’nda böyle bir yapılanma yoktur” cevabını verdi. TUSHAD ile ilgili en son cevap 01 Nisan 2013 tarihinde Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülen Zirve dava dosyasına girdi. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı adına gönderilen bilgi notunda, “Beyaz” ve “Siyah Kuvvetler” ile “Özel Kuvvetler” hakkında birçok sorunun cevabı yer aldı. Böylece ilk defa TUSHAD’a bağlı olduğu ifade edilen “Beyaz” ve “Siyah Kuvvetler”in varlığı Genelkurmay tarafından da doğrulandı. Bilgi notunda, personel isimlerinin deşifre edilmesinin ülkenin güvenliği açısından hassasiyet yaratabileceği görüşüne de yer verildi.

REMZİ BUDANCİR
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver