Yeraltı dünyasına bir darbe daha

28 Ekim 2013 Pazartesi 00:00 |

Avrupa’ya uyuşturucu sevkıyatı yaptığı belirtilen Sarallar çetesiyle ilgili iddianamede, çetelerin anlaşmazlığından dolayı yaşanan silahlı çatışmalar anlatıldı

Yeraltı dünyasına bir darbe daha Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Sedat Şahin’in, Saral çetesi lideri Hüseyin Saral’ı Roma’da öldürmesi sonrası iki çete arasında başlayan cinayetler zinciri nedeniyle, adından sıkça söz edilen Saral Çetesi’ne yeni bir dava açıldı. Türkiye üzerinden Avrupa’ya yapılan uyuşturucu sevkıyatının gözler önüne serildiği iddianamede, çetelerin faaliyetleri açığa çıkartıldı. Savcılığın iddianamesine göre, geçen yıl tahliye edilen Ümit Saral, çevresindekileri toplayıp çete kurdu ve uluslararası uyuşturucu ticareti yaptığı belirtilen Mehmet Sabri Şirin liderliğindeki çeteyle anlaştı. Güçlerini birleştiren iki çetenin Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine uyuşturucu sevkıyatı yaptığı ve Türkiye’ye de ekstacy getirdiği ifade edildi.

İSTANBUL TEKSAS’A DÖNDÜ

İddianameye göre, Hollanda’ya götürülmek üzere hazırlanan 50 kilo eroin ve 33 kilo ekstacy geçtiğimiz martta Avcılar’da yakalandı. Savcılık soruşturma başlattı ancak çete faaliyetlerini sürdürdü. Uyuşturucudan yüklü kazanç sağlayan Saral ve Şirin liderliğindeki iki çete bir süre sonra anlaşamadı. Bu anlaşmazlıkla ilgili, Saral çetesi 3 mayısta, Şirin’in ağabeyi Kenan Şirin’in evini kurşunladı. Şirin çetesi de buna cevap verince çetelerin çatışmaları sokağa taştı. 12 mayısta, Şirin çetesi Güngören’de Saral ve yanındakilere saldırdı. Ümit Saral, Aydın Deniz ve beş vatandaş yaralandı. Olaydan sonra Mehmet Sabri Şirin, adamlarından Saral’ın adamlarını öldürmesini istedi. Sarallar da, Şirin çetesine eylem yapacaktı ancak planları gerçekleşemeden emniyet iki gruba da operasyon düzenledi.

Saral için 100 yıl hapis istendi

SORUŞTURMA, iki çetenin sevkıyat sırasında yakalanan uyuşturucu ticareti soruşturmasıyla birleştirildi. İddianamede, Güngören’deki çatışmada yaralanan altı kişi, iddianamede mağdur olarak sıralandı. Bir numaralı sanığın Ümit Saral olduğu iddianamede, 34 kişi de sanık olarak yer aldı. Örgütün lideri olduğu belirtilen ve tutuklanan Ümit Saral’ın, 100 yıl altı aya kadar hapis cezası istendi. Diğer çete lideri Mehmet Sabri Şirin ise iddianamede, firari olarak belirtildi.

AYSUN YAZICI
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver