Ala: Saldırganların uyrukları Batı ülkelerinden

20 Mart 2014 Perşembe 13:03 |

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde, uygulama yapan güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu 1 asker, 1 polis ve aracı gasp edilen bir kişi öldü. Saldırının ilk saatlerinde Bakan Atalay, Arapça konuşan saldırganların Suriyeli olabileceğini söyledi. Ancak İçişleri Bakanı Ala, akşam saatlerinde saldırganların batı uyruklu olduğunu söyledi

Ala: Saldırganların uyrukları Batı ülkelerinden

 

Ulukışla ilçesi Eminlik gişeleri yakınlarında jandarma ve polis ekiplerinin uygulaması sırasında durdurulmak istenen minibüsteki kişiler güvenlik güçlerine ateş etti.

Saldırıda 1 asker ve 1 polis ile aracı gasp edilen bir kişi yaşamını yitirdi.

Saldırının ardından Aksaray yönüne kaçan ve içerisinde bomba taşıyan Suriyelilerin olduğu iddia edilen kamyonetin yakalanması için jandarma ve polis bölgede operasyon başlattı. Eminlik köyüne kaçan saldırganlar sağlık ocağına girerek içeridekileri rehin aldı.

Yaklaşık bir saat süren operasyonda 3 saldırgandan 2'sinin yakalandığı, bir saldırganın kaçtığı bildirildi.

SALDIRIDA SURİYELİ ŞÜPHESİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Niğde'deki saldırıyla ilgili konuştu. Atalay, saldırganların Türkçe bilmediklerini ve Suriyeli olduklarına ilişkin bir notun kendisine ulaştığını söyledi. 

ALA: UYRUKLARI BATI ÜLKELERİNDEN
Atalay'ın açıklamasının ardından akşam saatlerinde ise İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırıyı gerçekleştiren teröristlere ilişkin, "Uyrukları batı ülkelerinden. Kendi ülkeleriyle teyit halindeyiz. Teyit ettikten sonra hangi ülke olduğunu açıklayacağız" dedi.  
 
ALA: UYRUKLARI BATI ÜLKELERİNDEN
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki saldırıyı gerçekleştiren teröristlere ilişkin, "Uyrukları batı ülkelerinden. Kendi ülkeleriyle teyit halindeyiz. Teyit ettikten sonra hangi ülke olduğunu açıklayacağız" dedi.  

YARALI JANDARMA: EL BOMBASI ATTILAR

Saldırıda başından yaralanarak Ulukışla Devlet Hastanesine kaldırılan jandarma personeli, AA muhabirine olay anını anlattı. Yaralı asker, "Biz otobanda trafik ve asayiş uygulaması yapıyorduk. Bir araçtan 3 kişi indi ve uzun namlulu silahlarla üzerimize ateş açarak, el bombası attılar. Ben de şarapnel parçasıyla başımdan yaralandım. Başka bir şey hatırlamıyorum" diye konuştu.

Öte yandan, Niğde Belediyesi, cep telefonlarına gönderdiği kısa mesajla, Niğde Devlet Hastanesine kaldırılan yaralı güvenlik güçleri için vatandaşları kan bağışına çağırıyor.

ERDOĞAN: ALÇAKÇA SALDIRI

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Sakarya mitinginde yaptığı konuşmada, Niğde'de güvenlik güçlerine saldırıyı kınadı. Erdoğan'a şunları söyledi:

"Bugün Niğde'den bir acı haber aldım, az önce. Ulukışla ilçesinde jandarma ve polisimize alçakça bir terör eylemi yapıldı. 2 askerimiz ve bir polisimiz şehit oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı mesajlarımı iletiyorum. 3 saldırgandan 2'si sağ olarak yakalandı, biri de emniyet birimlerimiz yoğun şekilde arıyor. Saldırganların ağır durumda olduklarını az önce söylediler. Bu olayı burada anlatmak benim için ağır ama Başbakan'ın böyle bir şeyden haberi yok mu' denilmemesi için bunu her an, her zaman yüreğimizin nerede çarptığını bilmeniz açısında hatırlatmak istedim. Tekrar milletimin başı sağolsun."

Gelen ilk bilgilerde 3 güvenlik görevlisinin öldüğü belirtilmişti. 

 
ALA: UYRUKLARI BATI ÜLKELERİNDEN
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki saldırıyı gerçekleştiren teröristlere ilişkin, "Uyrukları batı ülkelerinden. Kendi ülkeleriyle teyit halindeyiz. Teyit ettikten sonra hangi ülke olduğunu açıklayacağız" dedi.  
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

3/10

Habere puan ver