UEFA: Şike yaptınız savunmanızı verin

11 Haziran 2013 Salı 00:00 |

Disiplin Kurulu’na sevk edilen Fenerbahçe’nin iki yıl, Beşiktaş’ın bir yıl Avrupa’dan men edilmesi isteniyor

UEFA: Şike yaptınız savunmanızı verin Fenerbahçe ile Beşiktaş, UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edildi. UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Beşiktaş ve iki kulüp yöneticisi 2011 Türkiye Kupası Final’inde şike yaptıkları iddiasına karşı savunma verecek. Fenerbahçe ise beş yöneticisiyle birlikte süren soruşturma dahilinde şike yaptığı iddiası hakkında savunma verecek. Fenerbahçe Kulübü ve beş yetkilisi de 22 haziranda savunma yapacak. UEFA’nın konuyla ilgili kararı ise 24 haziran ile 30 haziran arasında vermesi bekleniyor.

“Şike yaptınız”

Bu gelişmenin ardından, Fenerbahçe Kulübü’nden UEFA’nın istediği savunma hakkında bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle: “UEFA Disiplin Müfettişinin 2011 yılında açılan dosyaya ilişkin hiçbir savunma ve delilin yer almadığı, çeşitli kaynaklardan alınmış iddia dayanakları ile tanzim edilmiş raporu tarafımıza ulaşmış olup sonuç kısmında; 1) Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ve Yöneticilerimiz Sayın Alaeddin Yıldırım, Sayın Mehmet Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Yüksel Ekşioğlu (Kulüp YK Üyesi) ve Sayın Cemil Turhan’ın disiplin ihlali işledikleri (Disiplin Düzenlemesi Madde 5) iddia edilmekte, 2) Anılan yöneticilerimiz için futbol faaliyetleri konusunda hak mahumiyeti talep edilmekte, 3) Kulübümüzün doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu iddia edilmekte, 4) Anılan sebeplerle Kulübümüzün gelecek ikş sezon UEFA müsabakalarından men edilmesi talep edilmektedir.

Aynı yazıda konuya ilişkin savunmamızın 20.06.2013 tarihine kadar sunulması istenerek, UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu’nun 22.06.2013 tarihli toplantısında konuyu değerlendireceği ifade edilmektedir.

UEFA Müfettişinin söz konusu iddia ve taleplerine karşılık Kulübümüzce ek belge ve ek süre talebinde bulunulmakta olup ayrıca UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulunda duruşma talep edilmektedir.”


Adalı için ömür boyu men isteniyor

UEFA’nın Beşiktaş’a gönderdiği yazı da ise şu ifadeler yer aldı: Beşiktaş ile İstanbul BBSK arasında oynanan 2011-12 sezonundaki Türkiye Kupası maçında yönetici Serdal Adalı ve teknik direktör Tayfur Havutçu’nun şike yaptığı mahkeme tarafından tespit edilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da, bu isimlerin suçsuz olduğunu açıklamıştır. Ancak UEFA Disiplin Komitesi müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonucunda Sayın Adalı ve Sayın Havutçu’nun şike yaptıkları tespit edildiğinden dolayı her iki şahıs için de ömür boyu men cezası istenmektedir. Beşiktaş kulübü UEFA kupalarından bir sene men edilecektir, savunmanız yapın.


Fenerbahçe: “TFF’nin kararı gözardı edildi”

Fenerbahçe Kulübü Hukuk Kurulu Başkanlığı, kendilerine ulaşan UEFA Disiplin Kurulu’na sevk kararı ile ilgili ilk değerlendirme ve itirazlarını UEFA Disiplin Kurulu’na sundu. Kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez-Palacios tarafından hazırlanan raporun incelenmesi sonrası itirazlar ve talepler sıralandı.

“İnsan haklarına aykırı”

İtirazlar bölümünde, TFF hukuk organlarının kararlarının gözardı edildiği, raporun 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin halen kesinleşmemiş kararına dayandırıldığı belirtildi. Mahkeme kararının ve karara dayanak yapılan delillerin hukuka uygunluğunua henüz temyiz mahkemesinin karar vermediği hatırlatılan değerlendirmede hazırlanan raporun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu ifade edildi. Raporun Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 59’uncu maddesi ve UEFA’nın futbolun yönetimi ve yargısının özerkliğine ilişkin prensiplerine aykırı olarak hazırlandığı belirtilen değerlen-dirmede kurallara uygun yeni bir rapor hazırlan-ması talep edildi. Ayrıca, 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar esas alınacaksa yargıtay temyiz aşamasının geçirilerek kararın kesinleşmesinin beklenilmesi ve disiplin yargılaması sürecinin ertelenmesi istendi. Bu taleplerin kabul edilmemesi halinde ise etkin savunma hakkının kullandırılmasının sağlanması için ek sürenin verilmesi ve duruşma yapılması istendi.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver