Türk Hava Yolları’nda grevin ayak sesleri

24 Nisan 2010 Cumartesi 00:00 |

Barcelona reklamlarıyla uçuşa geçen Türk Hava Yolları A.O ile Hava-İş Sendikası arasındaki 22. dönem toplu sözleşme süreci yine çıkmaza girdi ve THY’de grevin ayak sesleri duyulmaya başladı.

Türk Hava Yolları’nda grevin ayak sesleri

THY yönetimi ve Hava-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme sürecinde resmî arabulucu da uzlaşı sağlayamadı. Hava-İş ve THY yönetimi arasındaki resmî arabulucu süreci tamamlandı ancak 13 asıl iki geçici maddenin hiçbiri üzerinde mutabakat sağlanamadı. Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, arabulucunun raporunu tamamlamasının ardından ikinci altı işgünü içinde grev kararını asacaklarını belirterek, bu süreç içinde de görüşmeleri sürdürerek uzlaşı arayacaklarını ifade etti. Ayçin, görüşmelerden sonuç çıkmaması durumunda grev kararını asacaklarını dile getirdi. Bir önceki toplu sözleşme sürecinde grevden dönen THY çalışanları, 22. dönemde de grev kararını asmaya hazırlanıyor. Arabulucu raporu gelinceye kadar sonuç alınmaması halinde grev kararı asılacak ve 60 gün yasal bekleme süresi işleyecek. Grev kararının asılmasından sonra 60 günlük yasal süre boyunca sendika ve işveren biraraya gelecek. Yine sonuç alınmaz ise 60 günün sonunda grev uygulamaya konulacak.

TARAF

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver