Telekulakcell operasyonu

07 Nisan 2010 Çarşamba 00:00 |

Turkcell bağlantılı telekulak operasyonunda Rıdvan Dilmen de yasadışı dinleme yaptırdığı iddiasıyla gözaltına alındı. Rıdvan, Tanju Çolak’ı dinletmiş.

Telekulakcell operasyonu

Türkiye, dün akıl almaz bir “telefon dinleme” skandalıyla sarsıldı. Emekli bir polis memurunun kurduğu güvenlik şirketi aracılığıyla, Turkcell firması çalışanlarıyla işbirliği yaparak yasadışı telefon dinlemeleri yapıldığı ortaya çıktı. Telekulak şebekesine mensup olduğu ya da şebekeye başvurup yasadışı telefon dinlemelerini yaptırdığı için gözaltına alınan 31 kişiden biri ise çok tanıdık bir isimdi. Bir zamanların ünlü futbolcusu ve bugünün ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, yasadışı telefon dinlettirmesi yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Rıdvan’ın dinlettirdiği kişi ise bir dönem aynı takımda oynadığı ünlü golcü Tanju Çolak’tan başkası değildi. Sahaların “Şeytan” lakaplı futbolcusunun golcüyü kendisi hakkında ne konuşuyor diye yasadışı dinlettiği iddiaları tam bir şok etkisi yarattı.

Yasadışı yollardan telefon dinlemesi yapan şebekeye yönelik operasyonu İstanbul Emniyeti Organize Şube Müdürlüğü ekipleri yaptı. 31 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında ünlü işadamlarının bulunduğu olayda, bir isim herkesi şaşkınlığa uğrattı. Gözaltına alınanlar arasında, yeşil sahaların Şeytan’ı ünlü yorumcu Rıdvan Dilmen de vardı.

Sabah saatlerinden Emniyet’e çağrılan futbol oyuncusu Tanju Çolak yakın arkadaşının kendisini dinlettiğini öğrendi. Ünlü golcü ifadesinden sonra yaptığı açıklamada polislerin kendisini aradığını ve telefonlarının izinsiz dinlendiğini öğrendiğini aktardı. Telefonları dinlendiği için şikâyetçi olduğunu söyleyen Çolak, “Gözaltına alınanlar arasında yakın arkadaşım Rıdvan da var. Ben şikâyetçi olduğumu söyledim ama Rıdvan’dan asla şikâyetçi olmam” diye konuştu.

 

Konu aşk olunca

Olayların hemen ardından, ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen’in aşk yüzünden bu hale düştüğü iddia edildi. Bir gazetenin spor servisinde çalışan bir gazeteci hanımla beraber olan Rıdvan’ın, yakın arkadaşı Tanju’yu bu ilişki ile ilgili söyledikleri nedeniyle dinlettiği öne sürüldü. Tanju’nun, sevgilisi hakkında kötü konuşması üzerine şebekeye arkadaşları aracılığı ile başvuran Rıdvan Dilmen’in de, yasadışı dinleme yaptırmaya başladığı iddia edildi.

 

Turkcell binası da arandı

Öte yandan, dünkü operasyonda, Rıdvan’ın dışında sevgilisini eşini ya da ticari rakibini yasadışı yollardan dinlettiren ünlü işadamları da gözaltına alındı. İşadamlarının, ticari rakiplerini yüksek para karşılığında dinletmekle suçlandığı öğrenildi.

Yasadışı dinlemeleri yaptığı öne sürülen ve dün akşam saatlerinde ofis binası baştan aşağı aranan GSM şirketi Turkcell’den, aralarında Kurumsal İşler Stratejik ve Hesap Yönetimi Başkanı Ulaş Öztürk’ün de olduğuı beş çalışanın da, yine aynı operasyon kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Dinleme nasıl yapılıyor

Dinlemelerin, polislikten emekli Mehmet Yanık’ın kurduğu güvenlik şirketi aracılığı ile yapıldığı belirlendi. Daha ziyade işadamlarının, sevgili ve eşlerini dinletmek için bu güvenlik şirketine başvurdukları öğrenildi.

İki yıla yakın bir süre devam eden teknik takip sonucu yakalanan sanıkların dinlemeyi nasıl yaptıkları da ortaya çıktı. Yasadışı dinleme yapan şebeke kendisine başvuran kişinin isteği doğrultusunda dinlenecek telefon numarasını alıyor; bu numara GSM operatöründe şebekeye yardım eden kişilere veriliyor. Şebeke elemanları soruşturulan numaranın daha önce yaptığı görüşme ve mesajlarının kaydını şebekeye veriyor. İstendiği taktirde de, söz konusu numara, yasadışı dinlenmeye alınıyor.

Olayla ilgili olarak gözaltıların devam edeceği öğrenilirken, Turkcell’in, İstanbul Tepebaşı’nda bulunan genel merkezine ve Maltepe’de bulunan santralinde de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı TİB’in yöneticileri denetiminde polis arama başlattı.

VOLKAN KOÇ

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver