Süryanilerden sitemkâr destek

08 Nisan 2013 Pazartesi 00:00 |

Şırnak’ın İdil İlçesi ile bağlı köylerdeki Süryaniler, 63 kişilik âkil insanlar listesinde Süryani birinin bulunmamasına sitem ederken, sürece sonuna kadar destek verdiklerini söylüyor

Süryanilerden sitemkâr destek Şırnak’ın İdil İlçesi ile bağlı köylerdeki Süryaniler, 63 kişilik âkil insanlar listesinde Süryani birinin bulunmamasına sitem ederken, sürece sonuna kadar destek verdiklerini söylüyor.

Haberli Köyü’nde bulunan Mor Dodo Kilisesi Papazı Saliba Erden, kilisede her gün barış için dua ettiklerini anlatırken şöyle konuştu: “Biz her gün kilisede barış için, barış getirene dua ediyoruz. Bu âkil insanları kutluyoruz, onlara da dua ediyoruz ki barış süreci sağlıklı olsun. Avrupa’da yaşayan Süryaniler de böylesi bir günü bekliyor. Ben İsviçre’de 20 yıl yaşadım. 8 sene önce döndüm. İnşallah bu süreç başarıyla sonuçlanacak. Süryaniler yine topraklarına döner. Süryaniler bu barışa çok sevinecektir. Süreci destekliyoruz. Bütün Türkiye’nin sürece sahip çıkması gerekiyor. Biz umutluyuz, bizler hep barış olmasını istiyoruz. Biz hep bunun için dua edeceğiz.”

“Bir de Süryani olmalıydı”

İdil Belediye Başkanlığı yaptığı dönemlerde faili meçhul bir saldırıda ölen Süryani Şükrü Tutuş’un oğlu ve Süryanilerle Dayanışma ve Hoşgörü Derneği Başkanı Robert Tutuş ise 63 kişilik âkil insanlar arasında bir Süryani’nin olmamasının kendilerini üzdüğünü ifade etmekle birlikte şunları söyledi:

“Süryani Derneği olarak barış sürecini destekliyoruz. Artık ölümler olmasın. Barış, dostluk, huzurun ve kardeşliğin pekişmesi için süreci sonuna kadar destekliyoruz. Barış süreci olumlu olursa, Avrupa’daki Süryani halkımız bölgeye döner ve bu bölgeye yatırım yapar, bölge gelişecek, huzur gelecek. Yaşanan derin acılar unutulur, kaybolur, huzur ve kardeşlik olur. Ben babamı bu olaylarda kaybettim. Bu acıları yaşadık, acı olayları bir daha yaşamak istemiyoruz.”

Herkese yer var

Bölgeye huzur gelirse önce kendilerinin mutlu olacağını anlatan Tutuş, “Önce biz mutlu oluruz çünkü; acıyı biz yaşadık. Barış sürecini sonuna kadar destekliyoruz. Barış olursa kardeşlik olur, Süryani, Yezidi, Müslüman hepimiz kardeşçe yaşayabiliriz. Bu bölgede, yani Mezopotamya’da herkese yer var.”


DHA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver