Şirketlere Vergi Affı Sinyali

04 Mart 2010 Perşembe 00:00 |

Bakan Şimşek, Birtakım Prensipler Çerçevesinde Şirket bazında Yapılandırmaya İmkân Sağlayacak Bir Düzenleme Yapılabileceğini Dile Getirdi

Şirketlere Vergi Affı Sinyali

Vergi borcunu ödeme sıkıntısı yaşayan binlerce şirketle ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ‘şirket bazında af olabilir’ açıklaması geldi.

Şimşek’in açıklamaları özellikle krizle birlikte vergi ve sigorta primlerini ödeyemeyen Küçük ve Orta Boy İşletmeleri (KOBİ), sevindirecek gibi görünüyor.

Hemen Hayata Geçirilmez

Şimşek, “Elektronik Fatura Projesi’’nin tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şimşek, vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir soru üzerine, genel bir vergi alacaklarının yeniden yapılandırılmasının ve vergi affının vergide uyumu bozan çok önemli bir husus olduğunu belirterek, ilke olarak bu tür uygulamaların çok ciddi diğer reformlarla desteklenmemesi halinde doğru bulmadığını ifade etti.

Şimşek, şöyle devam etti: “Yine aynı noktadayım. Ama şu yapılabilir... Gelir İdaresi Başkanlığı’na belki genele ilişkin değil de ‘Birtakım prensipler çerçevesinde şirket bazında yapılandırmaya imkân sağlayacak bir düzenleme yapılabilir mi?’ diye...

Her zaman tabii bu yönde çalışmamız olabilir. Ama genele ilişkin şu anda gündemimizde bir yeniden yapılandırma yok. Gelirse de diğer çerçevede diğer reformlarla destekleyici bir nitelikte olursa tabii ki daha kalıcı bir etkide bulunur.”

Şimşek, çalışmanın ayrıntılarına ilişkin ise şunları söyledi: “Örneğin vergi alacağının hiçbir şekilde reel değerin altına düşmemesi koşuluyla firmanın mali bünyesinde ödeme kapasitesi dikkate alınarak taksitlendirme konusu Gelir İdaresi’ne bırakılabilir. Buna ilişkin çalışma yapıyoruz.

Bu türden ‘uygulamayı hemen hayata geçireceğiz’ şeklinde bir söz sarf etmedim. Genel aflara karşıyım. Çünkü vergi uyumunu bozuyor, vergide adaletsizlik yaratıyor. Firmaların mali bünyesi bozulabiliyor, onlara ilişkin bir sistem gerekiyor. Var olan sistemi nasıl geliştirebiliriz o konuda bir çalışmaya Maliye Bakanlığı olarak biz açığız.”

Enflasyon Rakamı Sürpriz Değil

Şimşek, TÜİK’in açıkladığı son enflasyon verilerine ilişkin ise enflasyonun uzun bir aradan sonra tekrar çift haneye çıkmış olmasının üzücü ama çok da sürpriz olmadığını belirterek, “Geçici birtakım fiyat artışlarının etkisi zamanla sistemden çıkacak, mevsimsel etkiler zamanla sistemden çıkacak. Yani olanı dikkate aldığımızda enflasyonda kalıcı bir yükseliş trendi öngörmüyoruz” dedi.

Şimşek, makroekonomik dengeler açısından bir risk görmediğini, çünkü temel enflasyon göstergelerinde, orta vadeye ilişkin ve kısa vadeye ilişkin enflasyon beklentilerinde bir bozulmanın söz konusu olmadığını ifade etti.

Tekel işçileri konusunda Danıştay kararını hükümet olarak değerlendirdiklerini belirten Şimşek, “İlgili kurum ve kuruluşlar bu kararı çalışıyor. Bu çerçevede yapılması gereken bir düzenleme olursa önümüzdeki dönemde sizlerle paylaşırız” dedi.

Stopaj Konusu Gündemde

Şimşek, Anayasa Mahkemesi’nin bazı yatırım araçlarında yerli ve yabancılara farklı stopaj uygulamasını iptal kararı çerçevesinde başlattıkları çalışmaları bakanlık olarak tamamladıklarını ve seçeneklerin bu hafta içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşebileceğini söyledi. Anayasa Mahkemesi, yabancı yatırımcılara sıfır stopaj uygulamasını iptal etmişti. TARAF

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver