Şimşek: Teşvikte teknik çerçeve çalışması bitti

28 Şubat 2012 Salı 00:00 |

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni teşvik sistemine yönelik çalışmanın teknik çerçevede Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) bittiğini kaydederek, birkaç hususta birden fazla seçenek bulunduğunu söyledi.

Şimşek: Teşvikte teknik çerçeve çalışması bitti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni teşvik sistemine yönelik çalışmanın teknik çerçevede Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) bittiğini kaydederek, birkaç hususta birden fazla seçenek bulunduğunu söyledi. Yeni teşvik sistemiyle hedefin, bölgesel kalkınmışlık farklarını azaltmak, cari açığı azaltmak ve ülkenin kaynaklarının, doğru yatırım alanlarına tahsisini teşvik etmek olduğunu belirten Şimşek, “Bunların tamamı gözetilecek” dedi.

Şimşek, yeni teşvik sisteminin ne zaman açıklanacağına ilişkin soru üzerine, “Sayın Başbakanımıza, Bakanlar Kuruluna sunulduktan ve nihai şekli verildikten sonra kamuoyu ile paylaşılabilir. Şu an o süreçteyiz. Henüz kamuoyu ile paylaşılacak noktada olmadığı için açıklanmıyor” diye konuştu.


Vergi tabana yayılacak

Gelir Vergisi reformunu, yılın ilk yarısında son şeklini vererek, Meclis’e sunmayı hedeflediklerini belirten Şimşek, bu çerçevede, mevzuatın basitleştirileceğini, kolaylaştırılacağını ve vergiyi tabana yayacak şekilde sistem değişikliğine gidileceğini bildirdi.

AA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver