Satürn’ün uydusu Titan’da hayat varmış

06 Haziran 2010 Pazar 00:00 |

Çevre sorunlarına dikkat çekmeye çalışan eylemciler, İtalya’nın başkenti Roma’da çöpten otel inşa ettiler.

Satürn’ün uydusu Titan’da hayat varmış

Biliminsanları, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da yaşam olduğuna dair ipuçlarına ulaştılar. Bu kanıtlara göre, Titan yüzeyindeki küçük ve ilkel yaratıklar yakıtla besleniyor ve nefes alıp veriyor. NASA tarafından uzaya gönderilen Cassini adlı sonda, yoğun bir atmosfere sahip tek uydu olan Titan’ın yüzeyinde veriler topluyor. Bu verilerden hareket eden astronomlar, Titan yüzeyinin, aynı dünyanınki gibi dağlar, nehirler ve göllerle kaplı olduğunu söylüyorlar. Organik kimyasallar bu uydunun 3200 millik bir alanında tespit edildi. Ancak Titan’daki sıvı, sudan değil metandan müteşekkil. Bu da biliminsanlarına buradaki yaşamın metan bazlı olduğunu düşündürüyor.

Bu şaşırtıcı keşifler, iki farklı ekip tarafından, Icarus ve Journal of Geophysical Research adlı bilim dergilerinde yayımlandı. Icarus’taki yazıya göre Titan’ın atmosferindeki hidrojen, yüzeye gelindiğinde tamamen ortadan kayboluyor. Bunun, yüzeyde yaşayan ve nefes alıp veren küçük böcekler yüzünden olabileceği düşünülüyor. İkinci dergideki makalede, Titan yüzeyinde, kimyasal asetilen bulunmayışı, yaşam formları tarafından bunun gıda olarak tüketilmesine bağlanıyor.

Biliminsanlarına göre, kimyasalların güneş ışığıyla iletişime geçmesi neticesinde atmosferde asetilen üretiliyor. Ancak bu madde, yüzeye yaklaştıkça azalıyor. Cassini, Titan yüzeyinde hiç asetilen bulamadı. Fakat uzmanlar, bu durumun başka şekillerde de açıklanabileceğini söylüyorlar. Bununla birlikte uzmanlar, metan bazlı bir yaşam oluşması için gerekli koşulların Titan’da mevcut olduğunu söylüyorlar. Nasa’nın astrobiyologu Chris McKey, bu keşfin dünyadaki su bazlı hayat dışında bir de metan bazlı hayat olduğunu göstermesi açısından da ilginç olduğunu söylüyor.

DAILY MAIL
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver