Samsun’da Kürtler diken üstünde

05 Mayıs 2010 Çarşamba 00:00 |

Samsun’da Teğmen Ahmet Altunoğlu’nun (29) toprağa verilmesinin ardından İlkadım İlçesi’nde bir grup, Kürtlere ait işyerlerine saldırdı.

Samsun’da Kürtler diken üstünde

Alınan bilgiye göre önceki gece araçlarıyla konvoy yapan 30 kişilik grup, önce Temel Diyarbakır Ocakbaşı adlı lokantaya saldırmak istedi. İçeri girip çalışanlara saldıran grup, polis ekiplerinin müdahalesi sonucu etkisiz hale getirildi. Arbedenin büyümesi üzerine Samsun’dan İlkadım İlçesi’ne çevik kuvvet ve sivil polis takviyesi gönderildi.

Olay yerinden uzaklaştırılan kalabalık, araçlarına binerek konvoy halinde şehir turu yaptı. Grup daha sonra sahipleri Diyarbakırlı olan iki lokantaya daha saldırı girişiminde bulundu.

 

Bayraklı yürüyüş

İşletme sahibi İsmail Temel, “Her Diyarbakırlı PKK’lı mı oluyor. 15 personelimin 13’ü Karadenizli. Birileri ortalığı karıştırmaya çalışıyor” dedi. Saldırıya uğrayan Öz Diyarbakır Restoranı işletmecisi Mustafa Altun ile Diyarbakır Ocakbaşı sahibi Felat Ekin, olayları provokasyon olarak değerlendirdi. Öte yandan İlkadım’da dün Lise Caddesi’nde toplanan lise öğrencileri, Türk bayrakları ile yürüyüş yaparak ‘Dişe diş kana kan intikam intikam’ sloganını attı.

MİRZA ERBERK/SAMSUN

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver