Şahin can çekişirken parmak izini almışlar

14 Şubat 2013 Perşembe 00:00 |

Diyarbakır’daki gösteride ölen genci, ağır yaralı halde Emniyet’e götürüp parmak izini almışlar

Şahin can çekişirken parmak izini almışlar Diyarbakır’da haftasonu düzenlenen izinsiz gösterilerde “bomba atarken öldüğü” açıklanan 18 yaşındaki Şahin Öner’in zırhlı araç tarafından ezilerek öldürüldüğü, ölmeden önce hastane yerine karakola götürülerek parmak izi alındığı ortaya çıktı.


Otopsi raporunda Öner’in vücudunda darp, cebir, ateşli silah yarası ve kesici, delici alet yarası izine rastlanmadığı tesbit edildi. Tanık anlatımlarında, zırhlı aracın üzerinden geçtiği belirtilen Öner hakkında verilen otopsi raporundan, vücut bütünlüğünün tam olduğu anlaşılırken kafa kısmında sürtünme tarzı yaygın ekimozların (iç kanama) olduğu belirtiliyor.


Ses çıkarınca karakola götürdük

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1998’de Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle haftasonu Diyarbakır’da çıkan olaylarda Şahin Öner yaşamını yitirmişti. Olaydan birkaç saat sonra Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü, “Şahıs, patlayıcı atarken elinde patladı, buna bağlı olarak öldü” şeklinde açıklama yapmıştı. Ancak otopsi raporu ve olay yeri inceleme tutanaklarında herhangi bir patlayıcı izine rastlanmadığı ortaya çıktı.


Öner’in ölümünden bir gün sonra TMK 10. Madde ile görevli savcı, olay yerinde incelemelerde bulundu. Olaya katılan polis memurlarının savcıya verdiği ifadelerde olayın nasıl meydana geldiği detaylı bir şekilde anlatıldı. 294...sicil nolu polis memurunun savcıya olay anına ilişkin verdiği bilgiler şöyle: “Pazar akşamı zırhlı araçla olay yerine geldik. Gruba dağılmalarına yönelik ikazda bulunduk. Bunun üzerine yoğun molotoflu saldırıya maruz kaldık. Bunun üzerine gruba müdahale ettik. 75 ve 45 plakalı zırhlı araçlarla 26. Sokak’a girdik. Sokak dumanla kaplıydı. Sokakta 10- 15 metre ilerleyince yerde bir kişinin yattığını gördük. Bu sırada 75 plakalı zırhlı araç bizden 30 metre kadar aşağıdaydı, araçtan indik ve yerde yatan şahsın yanına gittik. Doğrultmaya çalıştık, bu sırada şahıs konuşmuyor, ses çıkarıyordu. Bu kişiyi hemen kendi zırhlı aracımıza bindirip Şehitlik Polis Merkezi’ne götürdük. Yaralı şahıs burada ambulansa bindirilerek hastaneye götürüldü.”


Yaralıyken parmak izi alınmış

Bombalı saldırıda bulunurken öldüğü iddia edilen Öner’in otopsi raporunda, vücudunda darp, cebir, ateşli silah yarası ve kesici, delici alet yarası izine rastlanmadığı tesbit edildi. Raporda, vücut bütünlüğünün bozulmadığı, kafa kısmında sürtünme tarzı yaygın ekimozların (iç kanama) olduğu belirtildi.


Raporun sonuç bölümünde ise, cesedin kesin ölüm nedeninin alınan kan ve idrar örnekleri ile organ örnekleri üzerinde yapılacak incelemelerden sonra belirlenebileceği ifade edildi.


Otopsi raporunda, Öner’in her iki el parmaklarının parmak izi alımına bağlı olarak siyah renkli mürekkeple boyalı olduğu, tırnak örneğinden ise sağ ve sol elindeki tırnak yataklarının kanamalı olduğu tesbit edildi. Otopsi raporunu değerlendiren Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. Kemal Karadaş, “Akciğer parçalanması ve göğüsteki kanamalar ezilme sonucu ölümün yaşandığını gösteriyor. Rapordaki bulgu ve tesbitlere bakıldığı zaman kesin ölüm sürtünmeye bağlı olarak olmuştur” ifadelerini kullandı.


Bomba izi yok

İHD Genel Başkan Yardımcısı Serdar Çelebi ise, olaydan sonra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın yaptığı açıklamalarla olayın faillerinin korunduğunu iddia ederek, “Dosyada olay yeri tutanağı yok. Olay yerinde bir bombanın patlayıp patlamadığını bilmiyoruz. Öner’in hastane yerine karakola götürülmesi çok vahim. Aile isterse Vali hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bu olayda Vali suç işlemiştir ve bizzat olayın faillerini korumuştur. Vali’nin bu tür açıklamaları faillerin elini güçlendiriyor. Güvenlik güçlerinin kamu yetkililerinden aldıkları güçle hareket etmesi bizi kaygılandırıyor. İçişleri Bakanı’nı ve yetkilileri faillerin bulunması için göreve davet ediyoruz” dedi.


Diyarbakır Emniyeti bunu hep yapıyor

Diyarbakır’da geçen aralık ayında cezaevinden izinli olarak çıkan Özgür Arda, evinin önünde sırtından vurularak öldürülmüştü. Polis telsizinden “Kaçan şahıs ateş etti biz de ateş ettik vuruldu” anonsu geçilmesinin ardından Arda’nın öldürüldüğü anlaşılmıştı. Arda’nın ölümünden sorumlu iki polis ise, “Adam öldürmeye tam teşebbüs” suçundan sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin verdiği otopsi raporunda da Arda’nın ölüm nedeni, “Sırtından giren mermi çekirdeğinin kalp damarını parçalaması” olarak gösterilmişti.

BAHAR KILIÇGEDİK
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver