Sahi, Er Ali Yüksel nasıl öldü

10 Mart 2009 Salı 00:00 |

Jandarma Er Ali Yüksel’in ölümüyle ilgili çelişkili açıklamalara yenisi eklendi. Genelkurmay’ın ‘çatışmada öldü’, Askeri savcılığın ise ‘intihar’ dediği olay için Mehmetçik Vakfı da ‘silah kazası’ ifadesi kullandı

Sahi, Er Ali Yüksel nasıl öldü Elazığ’da askerlik yaparken yaşamını yitiren Jandarma Er Ali Yüksel’in ölümüyle ilgili çelişkili açıklamalara bir yenisi eklendi. Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü emekli Tümgeneral Salih Güloğlu tarafından Yüksel ailesine gönderilen yazıda er Ali Yüksel’in “silah kazası sonucu yaşamını yitirdiği” belirtildi. Yüksel’in ölümü için Genelkurmay Başkanlığı “çatışmada şehit oldu” diye açıklama yaparken, Askeri savcılık ise “intihar” demişti. Savcılık, intihar nedeniyle Hazine’nin zarara uğradığını savunarak acılı aileden yaklaşık 21 bin TL para talep etmişti.

Farklı bilgiler var

Ailenin avukatı Hikmet Delebe, Genelkurmay ve diğer askeri yetkililerin er Ali Yüksel’in ölümü için her seferinde farklı açıklamalar yaptığını belirterek, “Askerin ölümüyle ilgili devlet organlarında farklı bilgiler var” iddiasında bulundu. Gelişmeleri “skandal” olarak niteleyen Delebe şöyle konuştu: “Ali için önce ‘şehit oldu’ dediler, sonra ‘intihar etti’ dendi. En son olarak da Mehmetçik Vakfı’ndan gelen yazıda çok muğlak bir ifadeyle ‘oğlunuz silah kazası sonucu hayatını kaybetmiştir‘ dendi. Her açıklama beraberinde başka sorular getirdi.”

Yanıt bekleyen sorular

Avukat Delebe o soruları şöyle sıraladı: “Askeri birimlerin kendi kurumlarında neler olduğundan haberleri yok mu? Ali Yüksel’in gerçek ölüm nedeninin üstü mü örtülmeye çalışılıyor? Er Ali’ye ne oldu? Nasıl öldü?”

Vakfın açıklaması

Bu arada 6 martta Şanlıurfa’ya giden Başbakan Erdoğan’a mektup vermek isteyen ağabey Abit Yüksel, korumalara takıldı. Abi Yüksel, Başbakan’dan kardeşinin nasıl öldüğünü açıklanmasını istedi.
Öte yandan konuyla ilgili Taraf’a bilgi veren Mehmetçik Vakfı yetkilileri, askerlik yaparken yaşamını yitirenlere ölüm sebebine bakılmaksızın yardım yapıldığını söylediler. Yetkililer, “Ali Yüksel’in öldüğü bize bildirildi. Biz de ödeme yaptık. Ölüm sebebindeki değişiklik bizim dışımızdaki gelişmelerdir” dedi.

9 Eylül 2008 - Genelkurmay: Şehit oldu
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından 9 Eylül 2008’de Yüksel ailesine gönderilen başsağlığı mesajında er Ali Yüksel için “...bir askerin ulaşabilecek en yüce mertebe olan şehitlik onuruyla edebiyete intikal eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensubu...” ifadeleri kullanıldı.

31 Aralık 2008 - Savcılık: İntihar etti
Askeri savcılığın aileye gönderdiği tutanakta ise er Yüksel’in intihar ettiği öne sürüldü: “...askerliğe elverişsiz hale gelmek maksadıyla taşıdığı silahı kullanarak göğüs kısmından kendisini bitişik atışla yaraladığı... bu sebeple ölmesinde kendi iradi hareketleri dışında kimsenin rol oynamadığı kanaati edinilmiş...”

9 Şubat 2009 - Mehmetçik Vakfı: Silah kazası
Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği belgede er Ali Yüksel’in “silah kazası sonucu şehit olduğu” belirtildi. Vakfın yardım planında, “...icra edilen pusu faaliyeti sırasında meydana gelen silah kazası sonucu şehit olan er Ali Yüksel için ölüm yardımı yapılması uygun görülmüştür” dendi.
Taraf/FİKRET KARAGÖZ/İZMİR
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver