SABAHA KADAR TELEFONU AÇIKTI

26 Şubat 2012 Pazar 00:00 |

CHP’de delege yarışı sabaha kadar sürdü. Anahtar konumdaki Baykal, Kılıçdaroğlu’nun ‘onursal başkanlık’ teklifine rağmen şartlarından vazgeçmedi: Sabaha kadar telefonum açık

SABAHA KADAR TELEFONU AÇIKTI CHP’nin, Ankara Arena Spor Salonu’nda bugün yapılacak Olağanüstü CHP Kurultayı öncesinde Genel Merkez’in ve muhaliflerin hamleleri sürüyor. CHP’li Savcı Sayan’ın Ankara Rixos Otel’deki düğününe katılan Deniz Baykal, girişte gazetecilere yaptığı açıklamada, parti yönetimini kastederek, “Telefonlarım şu anda hala açıktır. Bu tarihi fırsatı umarım kaçırmazlar. Benim hala umudum var.” dedi.

Deniz Baykal’ın, muhaliflerin “milletvekili adaylığı konusunda ön seçim şartı ve 60 kişilik PM listesinin 1 mart öncesinde hayata geçirilmesi” konusunda iki şartlarının bulunduğunu belirterek, “Bu iki konudaki pürüzlerin giderilmesi halinde muhalifler arkadaşlarla kurultaya katılarak destek veririz” dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu ekibinden bir kaynak ise Baykal’ın bu sözleriyle ilgili olarak Taraf’a şunları söyledi: “Deniz Baykal’ın desteğini önemsiyoruz. Taleplerinin kabul edilmemesi söz konusu değil. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun önceki gün iki kez telefonla görüştüğü eski Genel Başkan Deniz Baykal’a CHP’nin siyasi tarihinde önemli bir isimsiniz, Değişen Türkiye koşullarında CHP içindeki rolünüz önem kazanmıştır. Bu sorumluluğun gereği olarak CHP içindeki kavgaların tarafı olmayın, partinin ve Türkiye’nin geleceği için elinizi taşın altına koyun” mesajı verildiği ifade edildi. Genel Merkez’e yakın kaynaklar Kılıçdaroğlu ile Baykal arasındaki pürüzlerin giderildiği, kurultayda kırgınlığın son bulacağı kaydedilirken, Genel Merkez’e yakın kaynaklar bugünkü kurultayda Deniz Baykal’a onursal başkanlık verileceğini bildirdi.

En az 860 delege bekleniyor

Edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu telefonla ya da partinin etkin isimleri aracılığıyla bütün delegelere tek tek ulaştı. Kılıçdaroğlu’nun delegelere “Kurultay’a gelmeyeni tarih affetmez” diye uyardığı belirtilirken, muhalif olan delegelerin büyük bölümünden de kurultaya geleceklerine dair söz alındığı kaydedildi. Genel Merkez, art arda yaşanan istifaların ardından 1255’ten 1068’e düşen delgelerden en az 860’ının bugünkü kurultaya katılmasını bekliyor. Parti içerisinde Kılıçdaroğlu’na karşı oldukları ileri sürülen 13 milletvekilinin de ikna edildiği ve kurultayda Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alacakları da kulislerde konuşuluyor.

Sav ekibi aday çıkarabilir

Öte yandan Kılıçdaroğlu’na karşı harekete geçen Önder Sav ise yeniden “Kurultay’a gitmeyin” çağrısında bulundu. Sav’ın önderliğindeki ekibin delege sayısının 800’ün altında olması halinde Kılıçdaroğlu’na tepkisini Anıtkabir ziyaretinin ardından ayrı bir otelde alternatif bir toplantı yaparak gösterecekleri iddia ediliyor. Öte yandan CHP Parti Tüzüğüne göre, salt çoğunluğun sağlanmaması halinde kurultay gerçekleştirilemeyecek. Sav ve ekibinin Kılıçdaroğlu’na karşı sürpriz bir ismi genel başkanlığa aday göstereceği de iddialar arasında.

En az 628 delege gerekiyor

CHP’de 1255 olan delege sayısı, son süreçte yaşanan istifalarla 1068’e düştü. Kurultaylarda, 135 milletvekili ve milletvekili olmayan 37 Parti Meclisi üyesi ile 15 Yüksek Disiplin Kurulu üyesi de oy kullanacak. Tüzüğe göre kurultayın toplanması için delegelerin yarısından bir fazlası olan 628 delegenin katılması gerekiyor. Sav ve ekibinin beklentisi ise 462 delegenin kurultaya katılmayacağı yönünde.

Eski Genel Başkan Baykal’ın Ricky Martin’in şarkıları eşliğinde kurultay salonuna girişi geçtiğimiz dönemlerde tartışma konusu olmuştu. Kılıçdaroğlu aynı şekilde eleştiri ve tartışma konusu olmamak için kurultayın açışını Anadolu Ateşi dans topluluğuyla yapmaya karar verdi. Öte yandan Anadolu Ateşi grubunun kurucusu Mustafa Erdoğan’ın emekli öğretmen babasının bir sonraki seçimlerde Antalya’dan milletvekili adayı yapılacağı iddiası da kulislerde yaygın olarak konuşuluyor.

81 ilden Kılıçdaroğlu’na tam destek açıklaması

CHP’nin bugün yapılacak olağanüstü kurultayına katılan 81 il başkanı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na tam destek vereceklerini açıkladı.

CHP’de bugün yapılacak 16. Olağanüstü Kurultay öncesi, dün İl Başkanları toplantısı düzenlendi. Parti genel merkezinde yapılan toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın başkanlığında yapılan toplantıda, 16. ve 17. Olağanüstü kurultaylar öncesi durum değerlendirmesi yapıldığı belirtildi. Toplantı sonrası ise Genel Merkez önünde toplanan il başkanları ortak açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Çorum İl Başkanı Yıldız Bek, “Türkiye’nin içinde bulunduğu sivil darbeyi hatırlatan koşullarda, CHP’ye olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır’’ ifadelerini kullanarak, şunları söyledi: “Bu bağlamda toplumun demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet ihtiyacına yanıt verebilmek için biz 81 il başkanı birlik ve beraberlik içindeyiz. Bu birliği tüm delegelerimizle birlikte pazar ve pazartesi günleri yapacağımız kurultaylarımızda örgütümüzle birlikte ispatlayacağız, hep birlikte kongre salonunda olacağız. Partimizin anayasası olan tüzüğümüzün demokratikleştirilerek CHP’nin iktidar olmasının önündeki engelleri kaldıracağız.”ARZU YILDIZ/ANKARA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver