Operasyona giden dönmüyor

08 Ocak 2014 Çarşamba 00:00 |

Emniyetteki görevden almalar skandala dönüştü. Sabah, İzmir’de yolsuzluk operasyonuna katılan 3 üst düzey polis öğleden sonra görevlerine dönemedi

Operasyona giden dönmüyor İzmir’de dün sabah Liman İşletmesi’ne yönelik operasyonu gerçekleştiren bir emniyet müdür yardımcısı ile iki şube müdürünün öğleden sonra görevden alındığı öğrenildi. Operasyonu yapan birimlerin başındaki Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Taner Aydın ve Narkotik Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Behzat Tuzcu’nun görevlerinden alındıkları belirtildi.

GÖREVDEN ALMALAR DEVAM EDİYOR

TCDD ve İzmir Liman İşletmesi’ne yönelik soruşturma haricinde, büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından başlayan polis içindeki görevden almalar da devam ediyor. Bu kapsamda dün de 5 ilde görevden alınanlar oldu.

Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nde 5 şube müdürünün görev yeri değiştirildi. Fatsa İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Cibellik Ordu İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürü Semih Erdur görevden alındı. Erdur Kapıkule Sınır Kapısı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne atandı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde 9 emniyet müdür yardımcısının görev yerinin değiştiği belirtildi.

Tekirdağ’da KOM Şube Müdürlüğü görevini 2 yıldan bu yana yürüten Nezir Özcan, görevinden alınarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevine atandı. Tekirdağ Bölge Trafik Şube Müdürü Atanur Aydın da boşalan KOM Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Polis kuşatma altında

Aralık ayındaki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında Emniyet’te başlayan görevden alma fırtınasında şu ana kadar yüzlercesi rütbeli olmak üzere binlerce polisin yeri değiştirildi. Sadece İstanbul, Ankara, ve İzmir’de yaklaşık 1700 polis farklı görevlere getirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da arasında bulunduğu 116 emniyet müdür yardımcısı, şube müdürü ve şube müdür yardımcısı görevden alınan ya da pasif görevlere kaydırılanlar arasında.

İstanbul’da başta operasyonel şubeler olmak üzere yaklaşık 1000 polis memurunun görev yeri değiştirildi. Görevden almalar 17 Aralık’taki ilk dalga operasyondan bir gün sonra sabah saatlerinde yaşandı. Operasyonu yürüten Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakub Saygılı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı, Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal, devamında da Mali Şube’den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ve Organize Şube’den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı görevden alındı. İlk sarsıntının ardından 19 Aralık 2013 günü İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı. Yerine Aksaray Valisi Selami Altınok getirildi. İlk sarsıntıyı 11 polis şefi yaşarken 21 Aralık 2013 günü ikinci görevden alma devam etti ve 25 şube ve ilçe emniyet müdürünün görev yeri değişti.

ANKARA’DA 670 POLİS

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın gelişiyle görevden almalar hızlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde 11 Emniyet Müdür Yardımcısı görevden alındı, 23 şube müdürünün görev yeri değiştirildi. Başta terör, KOM, istihbarat ve siber suçlar olmak üzere 90’nı rütbeli 670 polis de başka birimlere kaydırıldı.

Ankara’da gözaltına alınan eski Bakan Zafer Çağlayan’ın oğlu Kağan Çağlayan’ın 5 şüphelinin işlemini yapan Organize Şube Müdürü Osman Şamil Kaya, İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy’un da içinde bulunduğu 23 Şube Müdürü de görevden alındı.

İZMİR’DE 16 ŞUBE MÜDÜRÜ

İstanbul ve Ankara dışında 17 Aralık sonrası başta İzmir olmak üzere Ege illerinde de çok sayıda polisin görev yeri değişti. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde önce 13 daha sonra 3 şube müdürü görevden alındı. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü’nde 2, Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde de 2 şube müdürünün görev yeri değişti. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nde 1 personel görevden alındı. Manisa Emniyet Müdürlüğü’nden 2 kişi birbirlerinin görevine tayin edildi.

Maliye’nin tasfiye listesi ortaya çıktı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, “yok” dediği tasfiye listesi Maliye Bakanlığı’nda ortaya çıktı. 17 Aralık’da başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından MASAK’ta başlayan görevden almalar, önce Gelir İdaresi Başkanlığı’na ardından da tüm bakanlık birimlerine yayıldı. Bakanlık içinde, cemaate yakın olduğu iddia edilen kişilerden oluşan bir listede yer alan bürokratlar tek tek görevden alınıyor. Bir kısım bürokratlar başka görevlere kaydırılırken bazılarından da emekli olmaları isteniyor. Bakanlık yönetiminin, dikkat çekmemesi için bürokratlardan kendi istekleri ile görevden ayrılarını talep etmeleri ise dikkatlerden kaçmadı. Listede sadece Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan 18 kişinin ismi bulunduğu iddia edildi. Maliye Bakanlığı bünyesinde son bir hafta içinde görevden alınan veya görev yeri değiştirilen bürokratlar arasında bakanın özel kalem müdürü Abdülhamit Yıldız da bulunuyor.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver