Nette dolandırmanın 10 yolu

25 Ekim 2013 Cuma 00:00 |

Son zamanlarda siber suçlar artıyor. Arama, kısa mesaj hatta kurye yoluyla kullanıcının parasını almaya çalışan siber suçluların uyguladığı 10 yöntem

Nette dolandırmanın 10 yolu Teknolojiler değişse de siber suçlular, ister e-posta yoluyla, ister kısa mesaj veya telefon yoluyla olsun, banka bilgilerini ele geçirmek için kullanıcıları kandırmanın yeni yollarını her zaman buluyorlar. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in iletişim platformu WeLiveSecurity.com’un editörlerinden Rob Waugh, bankanızın asla yapmayacağı, fakat siber dolandırıcıların yapacağı 10 şeyi sıraladı.

BANKA YAPMAZ AMA...

1) Mesajla sizin, siz olduğunuzu doğrulamak için bilgilerinizin istenmesi: Bankalar kesinlikle mesaj yoluyla bilgilerinizi doğrulamanızı veya şifrenizi göndermenizi istemez. Mesaj yoluyla gelen linklere tıklamayın ve gelen mesajdaki herhangi bir numarayı aramayın.

2) Banka hesabınızın kendisini silmemesi için 24 saat sürenizin olduğunun söylenmesi: Zaman sınırlaması olan bütün mesajlara çok şüpheli yaklaşılmalıdır. Siber suçlular hızlı çalışmak zorundadırlar. Çünkü web siteleri işaretlenebilir, bloke edilebilir veya hızlıca kapatılabilir. O nedenle düşünmeden tıklamanızı sağlamaları gerekir. Bankalarsa sadece iletişime geçmenizi bekler, genellikle zaman sınırlaması belirlemezler.

3) Bankacılık uygulamanızın yeni bir sürümünü içeren link yollanması: Örneğin, ESET tarafından keşfedilen bankacılık truva atı Hesperbot, kullanıcıların cep telefonu numaralarını girmelerini isteyen kötü amaçlı bir web sayfası kullanıyor. Bankanız uygulamalarını bu şekilde paylaşmaz.

4) E-postada kısaltılmış bir web adresi (URL adresi) kullanılması: Siber suçlular, sözde bankanızdan gelen epostadaki zararlı web sayfalarının daha gerçek görünmesini sağlamak için çeşitli numaralar kullanırlar. Bunların en basitlerinden biri URL kısaltma servisleridir. Bankanızdan eposta veya kısa mesaj yoluyla gelen kısa linklere asla tıklamayın.

5) Sahte banka kartınızı alması için kurye gönderilmesi: Özellikle İngiltere’de görülen kurye dolandırıcılığı oldukça yeni bir yöntem. Telefonunuz çalar, arayan bankanızdır ve sahte bir banka kartını değiştirmeleri gerektiğini söylerler. Kurye ile değiştirmeyi teklif ederler ve bankanız, sahte kartları toplayan kuryenin kısa bir süre içinde size ulaşacağını söyler. Kurye geldiğinde “doğrulamak” için kartınızın şifresini ister ve paranız sihirli bir şekilde ortadan kaybolur.

6) Banka olduklarını kanıtlamak için sabit hattınızı arayıp, onları geri aramanızın istenmesi: Yeni dolandırıcılık yöntemlerinden biri de, polis veya bankanız tarafından aranıp, kartınızdan yapılmış geçersiz bir işlem tespit edildiğinin söylenmesidir. Bunun ardından suçlular kim olduklarını kanıtlamak için telefonu kapatarak normal numarasından bankanızı aramanızı isterler fakat aslında telefonu kapatmayıp size çevir sesi dinletirler. O sırada bankanızın numarasını tuşlarsınız ve karşınıza yine aynı çete çıkıp sizden kredi kartı detaylarınızı ve şifrenizi ister.

7) Hiçbir uyarı yapmadan yeni bir e-posta adresinize mesaj yollanması: Bankanız aniden, normalde kullandıklarından farklı bir eposta adresinizden sizinle iletişime geçerse, kuşkulanın! Bankalar kafalarına göre yeni e-posta adresleri eklemezler.

8) Güvenli olmayan bir web sayfasının kullanılması: Gerçek bir banka sayfasındaysanız, tarayıcınızın adres çubuğunda sayfanın güvenli olduğunu gösteren, asma kilit veya kırılmamış anahtar gibi bir sembol olmalıdır. Eğer sembol görünmüyorsa çok çok dikkatli olun.

9) Size “Sayın Müşteri” veya “Sayın e-postaadresiniz- @gmail.com” şeklinde hitap edilmesi: Bankalar genellikle size adınız ve unvanınızla hitap ederler ve genellikle hesap numaranızın son dört hanesi gibi başka bir güvenlik katmanı ekleyerek bunun gerçek bir e-posta olduğu, oltalama olmadığı güvencesini verirler. “Sayın müşteri” veya “Sayın e-posta adresiniz” şeklinde hitap eden herhangi bir e-postadan hemen şüphelenin!

10) Annenizin kızlık soyadını istemek için e-posta gönderilmesi: Bankalar iletişime geçtiğinde - örneğin dolandırıcılık şüphesiyle - bir parola veya gizli bir numara isteyebilirler. Ancak bütün bilgilerinizi sormayacaklardır. Eğer bilgilerinizin çoğunu soran bir form görürseniz linki kapatın ve bankanızı arayın.


Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver