Münih Katliamı’nın beyni öldü

04 Temmuz 2010 Pazar 00:00 |

Almanya’da 1972’de yapılan Münih Olimpiyatları’nda 11 İsrailli sporcunun öldüğü saldırıların baş planlaycısı Muhammed Ude, Suriye’nin başkenti Şam’da 73 yaşında hayatını kaybetti.

Münih Katliamı’nın beyni öldü

Kod adı “Ebu Davud” olan Ude’nin kızı Hana Ude, hastalanması üzerine Şam’daki Endülüs Hastanesi’ne kaldırılan babasının dün sabah böbrek yetmezliğinden öldüğünü, Şam’daki Yarmuk Filistin mülteci kampında toprağa verileceğini söyledi.

Beş kızı ve bir oğluyla yaşayan Muhammed Ude, 5 Eylül 1972’de düzenlenen saldırıda yer almamıştı. Ude, Yaser Arafat’ın kurduğu El Fetih’in bir kolu olan “Kara Eylül”ün lideriydi. Kara Eylül, Filistinli gerillaların 1970’de Ürdün’den ihraç edilmesinin intikamını almak için kurulmuştu.

Tarihe Münih Katliamı olarak geçen olayda, 1972’nin 4 eylül gecesi Kara Eylül örgütünün militanları İsrail delegasyonunun kaldığı bir binayı ele geçirip sporcu ve antrenörleri esir almıştı. Örgütün talepleri belliydi. İsrail’de hapishanede bulunan yaklaşık 200 tutuklunun serbest bırakılmasını istemişlerdi. İsrail, bu talebi bir saniye bile düşünmeden reddetmişti. Pazarlıklar sürerken hiçbir rehinenin kılına dokunulmamıştı. Dünyayı sarsan olay televizyonda yayınlanırken, binanın penceresindeki İsrailli Andre Spitzer ile Kehat Shorr’un yüzleri son kez canlı olarak dünya televizyonlarına yansımıştı.

İlerleyen yıllarda İsrail, katliamda yer aldığını düşündüğü üst düzey Filistinli yetkililere suikast düzenlemiş, Ude, 1981’de Varşova’da yapılan bir suikast girişiminden sağ kurtulmuştu.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver