Misket bombasına karşı birleşelim

30 Ekim 2008 Perşembe 00:00 |

Atıldığında bir tanesi binlerce parçacığa ayrılan misket bombalarını yasaklayacak Oslo Anlaşması beş hafta sonra imzalanıyor. Türkiye’nin bu anlaşmada taraf olması için çabalayan Mayınsız Bir Türkiye Girişimi’nin koordinatörü Muteber Öğreten ile görüştük

Misket bombasına karşı birleşelim

Tüm dünyanın merakla beklediği Oslo Anlaşması’na 100 ülke, BM Genel Sekreteri ve misket bombası kurbanları ile dünya çapından kampanyacılar katılacak. Türkiye ise maalesef bu anlaşmayı imzalayacak olan ülkeler arasında değil.
30 Mayıs’ta Dublin’de 107 ülke tarafından kabul edilen Sözleşmenin 3 Aralık’ta Oslo’da imzalanması, bu yüzyılın en önemli politik olaylarından birisi olacak. Misket Bombası Koalisyonu Koordinatörü Thomas Nash, silahlı çatışmalarda sivilleri koruma konusunda ciddi olan bütün hükümetlerin 3 Aralık’ta Oslo’da Misket Bombası Anlaşması’nı imzalayacaklarını ve imzaladıktan hemen sonra parlamentolarında onaylayacaklarını belirtti. Misket bombalarının  kullanılmasına karşı savaş açan Misket Bombaları Koalisyonu’nun Türkiye ayağı “Mayınsız Bir Türkiye Girişimi”, anlaşmayı imzalayacağını açıklayan ülkelerle, anlaşmayı imzalayacağını henüz açıklamamış olan ülkeleri ikna etmek için tüm dünyada bu amaca yönelik çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışacaklarını ifade ediyor. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten, atıldığı andan birkaç gün sonra dahi patlayabilen ve özellikle sivil insanların ölümüne yol açan misket bombalarının kullanımının tüm dünyada yasaklanması gerektiğini belirterek yaptıkları etkinliklerle amaçlarına ulaşacaklarını ifade ediyor.

TÜRKİYE OSLO’YU İMZALAMALI •
Türkiye’nin de acil olarak Oslo Anlaşması’nı imzalaması gerektiğini belirten Öğreten, Türkiye’nin stoklarında üç milyona yakın mayın bulunduğunu tahminm ettiklerini, bunların kaçının misket bombası olduğunun ise resmi makamlarca tebliğ edilmediğini belirterek “Yetkililer bu mayınları neden sakladıklarını bize ve tüm kamuoyuna açıklamak zorunda” şeklinde konuştu. Türkiye’de antipersonel mayın kullanımının yasak olduğunu hatırlatan Öğreten, misket bombalarının da bu yasağa dâhil edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Misket bombalarının antipersonel karamayınlarından daha tehlikeli olduğunu belirten Öğreten, bu bomba çeşidinin Lübnan ve Afganistan başta olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak kullanıldığını belirterek “Şimdiye kadar binlerce hatta milyonlarca masum insanı bu nedenle kaybettik. Çabalarımız şimdiden sonra bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını sağlamak” yorumunu yaptı.
Mayınsız Bir Türkiye Girişimi yetkililerine göre Türkiye elinde bulundurduğu tüm mayın çeşitlerini ABD ve Almanya’dan ithal ediyor. Türkiye antipersonel mayınların üretimi, antipersonel mayınların satışı ve taşınması Ocak 1996 tarihli morotoryumla eşzamanlı olarak durduruldu ve bu gelişmenin ardından antipersonel mayın üretim tesisleri hizmet dışı hale getirildi.

KÜRESEL EYLEM HAFTASI NEDİR? • Küresel Eylem Haftası, dünya yüzeyindeki tüm ülkelerin liderlerini, 3 Aralık’ta Oslo’da anlaşmayı imzalamaya ikna etmeyi, anlaşma ve anlaşmanın imzalanmasının tarihsel önemi hakkındaki farkındalığı artırmak adına çeşitli eylemler yapılan bir hafta. 27 Ekim- 2 Kasım tarihleri arasında kutlanan haftada “Mayınsız Bir Türkiye Girişimi” önderliğinde bir çok etkinlik düzenlenecek . Bu etkinlikler arasında 18 ekimde Taksim’de karşılanan ve Avrupa’nın 21 ülkeyi ziyaret edip 2 aralıkta Oslo’ya varacak olan Yasak Otobüsü’nden tutun da Japonya’da yapılacak yere yatma eylemine, 1965-1973 Vietnam savaşından sonra dünyada en çok misket bombası kullanılan ülke olarak bilinen Laos’ta verilecek 1000 kişilik konsere kadar ilginç etkinliklere imza atacaklar. Dini gruplardan da destek alan toplum gönüllüleri tüm dünyada kitleleri arkasından sürükleyen dini liderlerin de desteğini alarak bu liderleri Bosna Hersek’te bir araya getirecek ve kendi cemaatlerini Oslo Anlaşması’na destek olmaya davet edecekler.

Taraf/BERFİN VARIŞLI
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver