Minyatür trenler sizi bekliyor

08 Kasım 2012 Perşembe 00:00 |

Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası adlı sergi, Rahmi M. Koç Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Rahmi Koç’un katılımıyla dün kapılarını ziyaretçilere açtı

Minyatür trenler sizi bekliyor Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası adlı sergi, Rahmi M. Koç Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Rahmi Koç’un katılımıyla dün kapılarını ziyaretçilere açtı. Sergi, aynı zamanda 1980’lerin Türkiye’sinden de eğlenceli bir kesit sunuyor.

Lokomotifi, vagonları ve demiryolu hattı ile Selçuk İstasyonu ve çevresinin antik dokusunun gerçeğine uygun olarak hareketli ve sesli olarak yer aldığı Selçuk- Efes-Meryem Ana temalı model tren kurgusu, Türk model demiryolu tarihinde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en büyük oyuncak ve model fuarı olan Dortmund Intermodellbau’da 300 bin kişinin beğenisine sunulan proje, Hollanda Ontraxs 2012’de En İyi Kurgu seçildi ve Leverkusen’de “Özel Prestij Davetlisi” olarak sergilendi.

2010 yılında başlanan ve 16 ayda tamamlanan eser, 10 buçuk metre uzunluğunda. Projede; insan gözüyle detayların seçilebildiği ve gerçekçiliğin yakalanabildiği dünyadaki en yaygın model tren ölçeği 1/87 HO kullanıldı. Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası sergisi, haziran 2013 tarihine kadar gezilebilir.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver