Malezyalı QI Türkiye yolunda

17 Mayıs 2013 Cuma 00:00 |

Malezya’nın en zengin işadamlarından Eswaran’ın sahibi olduğu QI Groop, Türkiye’yi lojistik üs yapıp, Rusya ve Avrupa’ya da Türkiye üzerinden açılmayı planlıyor. Hedefte dört otel alımı var

Malezyalı QI Türkiye yolunda “Dato Wijay Eswaran, Malezya’nın en zengin işadamlarından biri. Hayali boğazda Erdoğan ile Türk kahvesi içmek.”

Yaklaşık iki ay önce Esweran’la ilgili yazıma bu cümlelerle başlamıştım. Davos’ta yaptığı konuşmada Türkiye’ye yatırım yapmakta geç kaldıklarını belirtmiş, biran önce bunu hayata geçirmek istediklerini söylemişti.

Şirketin Türkiye yatırım danışmanlığını yapan Erdal Alkış’ın davetlisi olarak iki ay sonra bir grup gazeteci arkadaşla birlikte tekrar Malezya’dayız. Eswaran’ın sahip olduğu QI Groop, Türkiye’ye yatırım konusunda bazı adımlar atmış. Otel, sigorta ve lojistik işiyle ilgili çalışmalar başlatılmış.

Türkiye lojistik üssümüz

Şirketin, Türkiye’de internet üzerinden satış yapan QNet adlı bir firması ve Antalya Kaleiçi’nde de küçük bir butik oteli var. Türk gazetecilerle yaptığı toplantıda Eswaran, “İki yıl önce girdiğimiz Türkiye pazarında hızlı bir büyüme kaydettik. Şimdi, İstanbul’u lojistik üs haline dönüştürmek için çalışmalara başladık” dedi. İkisi İstanbul’da, diğerleri İzmir ve Antalya’da olmak üzere dört yeni otel yatırımı yapma kararı alınmış. Avrupa ve Rusya’ya istanbul üzerinden açılmayı planlıyorlar.

QI Groop, 12 yıl gibi kısa sürede dünyanın 150 farklı ülkesinde 9 milyon üyeye ulaşan, yıllık cirosu 4.3 milyar doları bulan bir şirket. Yıllık hacmi 153 milyar dolara ulaşan doğrudan satış sektöründe Amway’in ardından en büyük payı alan kuruluşlardan biri olan QNet de şirketin bünyesinde. Dünyanın değişik bölgelerinde yılda üç kez uluslararası VCON konferansı düzenliyorlar. Beş günlük bu programda, doğrudan satış konusunda uzman isimler, üyelere eğitim veriyor.

Ruhani lider

Malezya’da düzenlenen bu yılki eğitime altı binden fazla üye katıldı. Organizasyonda en dikkat çeken olay, üyelerin Eswaran’ı bir “ruhani lider” gibi görmeleri.

Pilotluğu bıraktı, satışa girdi

Altı binden fazla ismin katıldığı konferansta QNET Türkiye’den de katılımcılar vardı. Kimileri diş hekimi, kimileri mühendis... Kendi mesleklerini yapmak yerine doğrudan satış alanına yönelmişler. Daha fazla para kazandıklarını söylüyorlar. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan birkaç ay önce ayrılıp, QNET’te çalışan bir pilotla tanışmamız ise gezinin bizler için en sürpriz anı. Çocukluk aşkı pilotluğu maddi kazanç ve sektörün geleceğin işi olmasından dolayı bırakmış. Doğuş Grubu ve Sabancı’nın da bu sektöre yeni girdiği düşünülürse, Türkiye bu sektörü daha çok konuşacağa benziyor.

Sektör 153.7 milyar dolar

Doğrudan satış sektörünün yıllık toplam hacmi 153.7 milyar dolar. QNet Türkiye Genel Müdürü Cem Geyik’e göre, bu sektörden yüzde 20 ile en büyük payı Amerika alıyor. Amerika’yı yüzde 16 ile Japonya, yüzde 11’le de Çin izliyor. Kore ve Brezilya’nın yüzde 8, Meksika’nın da yüzde 4 payı bulunuyor. Pazardan Fransa yüzde 3 pay alırken, İtalya, Almanya ve Rusya ise yüzde 2 alıyor. 1 milyon 190 bin kişinin doğrudan satış şirketlerinin üyesi konumunda bulunduğu Türkiye’de yıllık pazar hacmi ise 1 milyar 152 milyon dolar. Doğrudan satış şirketlerinin temsilciliğini yürütenlerin sayısı, Tayland ve Amerika’da 15 milyon kişiye, Malezya’da 7.4 milyon kişiye, Hindistan’da da 4 milyon kişiye çıkıyor. Rusya’da 4 milyon, Fransa’da da 480 bin kişi doğrudan satış işiyle uğraşıyor.


Çin’in sırrı küçük yatırımcıda

MALEZYA gezisinden dikkat çeken bir not da aktarayım. Akşam gazetesinden Funda Özkan, Eswaran’a, “Türkiye’de en son milyar dolarlık havaalanı ihalesi yapıldı. Siz ilk etapta 100 milyon dolarla pazara girmek istiyorsunuz. Başbakan sizinle neden kahve içsin?” diye sordu. Eswaran’ın verdiği cevap ilginçti. “Türkiye istikrarlı bir ülke. Orta büyüklükte yatırımcıları çekmeye ihtiyacı var. Bu tip yatırımcılar daha kalıcı oluyor. Çin’in sırrı da bunda yatıyor. Singapur’un eski Başbakanlarından C.O.Keng, Çin’in bu hale gelmesinin mimarı. Shenzhen’i o oluşturdu. Tayvan, Malezya gibi farklı ülkelerde yaşayan Çinliler, 1-2 milyon dolar yatırdı. Bugün 500 milyon dolarlık bir havuz oluştu. Bu nedenle küçük adımlar uzun yol almanızı sağlıyor.”


MEHMET BARANSU
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

2/10

Habere puan ver