Kürtaj yasağı cinayettir

31 Mayıs 2012 Perşembe 00:00 |

Başbakanın istediği gibi kürtaj yasaklanırsa bu ilkel yöntemlere dönülecek. Dünya Sağlık Örgütü “Kürtaj yasaklandıkça kadın ölümleri artıyor” diyor

Kürtaj yasağı cinayettir Kürtajı kısıtlamak veya yasaklamak kürtaj sayısını azaltmıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırmalarına göre sanılanın aksine, kürtaj hakkının kısıtlanmış olduğu ülkelerde toplam kürtaj oranları, kanunen serbest olduğu ülkelere nazaran çok daha fazla: WHO’ya bağlı Guttmacher Enstitüsü tarafından hazırlanan raporlar, 2008 yılı itibariyle Afrika’da doğurganlık yaşlarındaki 1000 kadından 29’unun, Latin Amerika’da ise 32’sinin kürtaj yaptırdığını ortaya koyuyor. Oysa bu oran Batı Avrupa’da 1000’de 12 civarında.

Dünyada yılda 42 milyon kürtaj

Yasak, toplumda kürtajı engelleme amacına erişememekle birlikte, müdahalelerin riskli koşullarda, çoğu zaman tıbbi eğitim almamış kişiler tarafından yapılmasına sebep oluyor. Dünyada yılda 42 milyon kürtaj yapılırken, bu ameliyatların yüzde 14’ü olumsuz koşullarda gerçekleşiyor.

Kürtaj yasağının bulunduğu ülkelerde operasyon sırasında ölüm sayısı bir hayli yüksek... 2008’de 47 bin kadın kürtaj yaptırırken yaşamını yitirdi, bu sayı dünyada anne ölümlerinin yüzde 13’üne tekabül ediyor. Ancak birçok ülkede kanunların esnetilmesi sayesinde 2003-2008 arasında kürtajla alakalı ölümlerin sayısında 9000’lik bir azalma görüldü.

Kanundışı kürtaj ameliyatlarından çıkan komplikasyonlar nedeniyle ise yaklaşık 8 buçuk milyon kadın sağlığını kaybediyor. Ancak WHO’ya göre güvenli olmayan kürtajların kadınlar için zararları “sağlık sorunlarıyla sınırlı değil.” Örgüt bu sorunlardan bazılarını “Ameliyatta çıkan komplikasyonlar kadınların üretkenliğini düşürerek, yoksullar üzerindeki ekonomik yükün artmasına sebep oluyor, kısırlık gibi sorunlara yol açıyor, anne ölümleri yüzünden çok sayıda çocuk da annesiz büyüyor” şeklinde sıralıyor.

Doğum kontrol yöntemlerini arttırmak gerek

WHO, 2004 yılında üreme sağlığıyla ilgili belirlediği beş strateji arasına “riskli kürtajları önleme” maddesini de ekledi. Riskli kürtajların en yüksek oranlara vardığı Latin Amerika’da (yüzde 95) ve Afrika’da (yüzde 97) kanunların kürtaj hakkını kısıtladığını belirten araştırmalara göre yasalarda esneklik bu oranları düşürmek için büyük önem taşıyor. Kürtaj oranlarını azaltmanın en önemli yolu ise “sorunun kaynağından” yani aile planlamasından geçiyor. Örgüte göre Avrupa’da kürtajın serbest olmasına rağmen oranın düşük olmasının sırrı da bu.

Türkiye üst sınıfta yer alıyor

Birleşmiş Milletler’in dünyada yürürlükte olan kürtaj kanunlarıyla ilgili hazırladığı istatistiklere göre dünya ülkelerinin sadece yüzde 29’unda hamileliklerde kadının isteği üzerine kürtaj yapılıyor. Kürtajın bugüne kadar kanunen serbest olduğu Türkiye de bu azınlığın içinde bulunuyor. Zira dünya genelinde kadınların kürtaj hakkının bir hayli kısıtlandığı bir tablo hakim. BM, ülkelerin yasal düzenlemelerini sınıflandırmak için yedi kriter kullanmış. Buna göre 2009 yılı itibariyle:

» Hamile kadının hayatını kurtarmak için kürtaj uygulanabilen ülke oranı yüzde 97.

» Hamile kadının fiziksel sağlığını koruyabilme amacıyla kürtaj uygulanabilen ülke oranı yüzde 67.

» Hamile kadının ruhsal sağlığını koruyabilme amacıyla kürtaj uygulanabilen ülke oranı yüzde 62.

» Tecavüz veya ensest vakalarında kürtaj uygulanabilen ülke oranı yüzde 49.

» Anne karnındaki bebeğin zarar görmesi halinde kürtaj uygulanabilen ülke oranı yüzde 47.

» Ekonomik veya sosyal gerekçeler sunulması halinde (annenin çocuğunu büyütecek maddi imkanı olmaması gibi) kürtaj uygulanabilen ülke oranı yüzde 34.

» Kadının isteği üzerine kürtaj yapılan ülke oranı yüzde 29.

Bununla beraber Türkiye gibi birçok ülkede kürtaj, ailenin ve çocuğun babasının rızasını da gerektiriyor. Ayrıca kürtajın yapılabildiği gebelik süresi de ülkeden ülkeye farklılıklar gösteriyor.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver