Kızların bacakları perdelendi

14 Ocak 2011 Cuma 00:00 |

Mersin’de bir lisede kız öğrencilerin bacakları görünmesin diye tahta perdeyle K kapatılan ancak Bakan Çubukçu’nun yok dediği özel sıraları Taraf görüntüledi

Kızların bacakları perdelendi

Mersin’de kız ve erkek öğrencilerin birbirlerine 45 santimetreden fazla yaklaşmasının yasaklandığı lisede kullanılan ancak Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’nun “Öyle bir tek sıra bile yok” dediği tahta perdeli sıraları Taraf görüntüledi.

 

Sıraların önüne tahta perde

Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde Müdür İbrahim Tol’un kız ve erkek öğrencilerin birbirine 45 santimetreden fazla yaklaşmasını yasakladığı iddiası soruşturmalık oldu. Gönderilen müfettişler araştırmalarını sürdürürken yeni bir uygulama daha gündeme geldi. Öğrencilere ve velilerine göre Müdür Tol “Ön sıralarda oturan etek giymiş kız öğrencilerin bacakları görünüyor” gerekçesiyle sıraların önüne tahta perde ekletti. İddiaların iletildiği Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “ne 45 santimetre yasağı ne de böyle tahta perde eklenmiş bir tek sıra olduğunu” savunarak Müdür Tol’a destek çıktı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ise “Yaptığım ilk incelemelere göre bu iddialar hiç de mesnetsiz görünmüyor” dedi. Bakan Çubukçu’nun yok dediği okulda çok sayıda bulunan tahta perdeli özel sıraları Taraf görüntüledi.

 

İddialara yalanlama

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül de, Mersin’i bir anda Türkiye gündemine taşıyan Nevit Kodallı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ndeki iddiaları yalanladı. Gül gazetecilerin okul bahçesinde görüntü aldığı sırada bir grup kız öğrenciyi yanına çağırdı. Gül, iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Öğrenciler, okul müdürünün kendilerine kız ve erkek öğrencilerin 45 santimetreden fazla

yaklaşmamalarını söylediği yönündeki açıklamaları tekrar etti. Beklemediği bir cevapla karşılaşan Gül, “madem yasak niye şu anda yan yana duruyorsunuz” diyerek öğrencilere kızdı. Okul Müdürü İbrahim Tol ise hakkındaki suçlamalar nedeniyle dava açacağını söyledi.

MİHRİBAN AMANOĞLU
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver