Kılıçgedik: “Öldürmek istediler”

06 Temmuz 2013 Cumartesi 00:00 |

Gezi eylemleri sırasında başına yakın mesafeden gaz bombası kapsülü isabet eden Hasan Kılıçgedik, Başkaban, İçişleri Bakanı, Vali ve polislerden şikâyetçi

Kılıçgedik: “Öldürmek istediler” Taksim Gezi Parkı olayların emniyet güçlerinin müdahalesi sırasında kafasına yakın mesafede gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu ağır yaralanan muhabirimiz Bahar Kılıçgedik’in kardeşi Hasan Kılıçgedik, “polis şiddeti, kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Kılıçgedik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, vali ve güvenlik güçlerinden şikâyetçi oldu.

Gezi Parkı’nda ağaçların kesilerek Topçu Kışlası yapılmasını protesto etmek amacıyla, barışçıl demokratik haklarını kullandığını belirten Kılıçgedik, 15 haziran günü Gezi Parkı’nın merdivenlerinde durduğunu söyledi. Kılıçgedik suç duyurusu dilekçesinde olay anını şu sözlerle anlattı: 15 haziran günü Gezi Parkı’nın merdivenlerinde duruyordum. Polis orada duranlara müdahale etmeye başladı. Zorunlu olarak Harbiye yönüne doğru koşmaya başladım. 16 haziran saat sabah 06:00-06:30 civarı idi. Polis sis ve gaz bombaları atmaya başladı. Sislerin içinde mavi kasklı, ellerinde kalkan olan polis olduğunu düşündüğüm (özel harekatçı da olabilir) iki kişi gördüm. Çok yakınımdaydılar. Bir tanesi direkt kafamı hedef alarak gaz fişeğini ateşledi. Gaz fişeği adeta mermi gibi kafama çarptı. Yere düştüm.”

Beyin kanaması geçirdi

Fişeğin kafasına isabet etmesi sonucu kafası yoğun bir şekilde kanayan Kılıçgedik, iki kişinin yardımıyla olay yerinden uzaklaştırıldı. Yakında bulunan doktorların ilk tıbbi müdahaleyi yaptığı Kılıçgedik Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne götürüldü. Hastanede tedavi altına alınan Kılıçgedik’e yakın mesafeden atılan gaz fişeğinin etkisi ile beyin kanaması geçirdiği teşhisi konuldu. Ayrıca Kılıçgedik’in kafatasında göçük ve kırık, göz arkasında ise çatlakların oluştuğu, burunda kırık, sol bacağında ise gaz fişeği yaraları tesbit edildi. Ölümle burun buruna gelen Kılıçgedik ameliyata alındı. İki hafta hastanede tedavisi süren Kılıçgedik, sağlık durumunun iyiye gitmesinin ardından taburcu edildi.

Gaz fişeğinin nasıl kullanıldığını bilmiyor mu

Yoğun bir tedavi süreci geçiren Kılıçgedik, hastaneden aldığı raporları delil göstererek suç duyurusunda bulundu. Gaz bombasının kullanım şeklinin, hangi açıdan veya kaç metreden atılması gerektiğinin kullananlar tarafından bilinmesi gerektiğini ifade eden Kılıçgedik, “Gaz fişeğinin hedef gözeterek yakın mesafeden doğrudan kafaya atılması öldürmeye teşebbüstür. Yaralanmanın boyutuna raporlar ışığında bakıldığında öldürmeye teşebbüs olduğu açıkça görülecektir. Öldürmeye teşebbüs eden polis memurlarından ve onlara emir ve talimat veren diğer tüm sorumlu yetkililerden şikâyetçiyim” dedi.


REMZİ BUDANCİR
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver