KCK tutuklularına şartlı tahliye formülü

18 Eylül 2013 Çarşamba 00:00 |

AK Parti milletvekili ve ceza hukukçusu Hakkı Köylü’ye göre, KCK tutuklularının serbest kalmasının tek bir yolu var: Şartlı tahliye hükümlerinde değişiklik yapmak

KCK tutuklularına şartlı tahliye formülü Uzun süredir beklenen demokratikleşme paketine son şekli veriliyor. Gözler, demokratikleşme paketi çerçevesinde yapılması beklenen, KCK tutuklularının serbest bırakılmasına dönük talepleri karşılayacak olan yasal düzenlemelerde. BDP’liler tarafından “çözüm sürecinin önündeki en büyük engel” olarak tanımlanan KCK davalarına ilişkin olarak hükümetin nasıl bir adım atacağı paketin açıklanmasıyla birlikte ortaya çıkacak.

BDP’NİN TALEBİ

KCK operasyonunu Kürt demokratik siyasetine yönelik darbe girişimi olarak değerlendiren ve “çözüm sürecinin ruhuna uygun atılacak en iyi adım KCK tutuklularının derhal serbest bırakılmasıdır”, “KCK davalarına zemin hazırlayan Terörle Mücadele Yasası ortadan kaldırılmalıdır” taleplerini dile getiren BDP,bu engelin kaldırılmasını bekliyor.

KCK davasından tutuklu ve hükümlülerin bu cezadan kurtulabilmesi için tek formülün “infaz sisteminde şartlı tahliye hükümlerinde yapılacak değişiklik olduğu” belirtiliyor. Böyle bir kararı alıp almamaya ise Başbakan Erdoğan’ın karar vereceği ifade ediliyor. AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu’nun ceza hukukçusu Hakkı Köylü, “KCK’dan hükümlü olanlar hangi hallerde bu cezadan tamamen veya kısmen kurtulabilir” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“ERKEN ÇIKABİLİRLER”

“KCK davasından hükümlü olanların cezaevinde az yatması veya hiç yatmaması şeklinde bir düzenleme düşünülüyorsa bu ancak şöyle olur. Birincisi infaz sisteminde şartlı tahliye hükümlerinde bir değişiklik yapılmak suretiyle bu mümkündür. Bundan önce bu birkaç defa yapılmıştır. Yani cezasının şu andaki infaz kanuna göre dörtte üçünü yatması gerekirken, diyelim ki dörtte birini veya yarısını cezaevinde çekenler şartla tahliye olurlar şeklinde bir düzenleme yapılırsa cezaevinden erken çıkarlar. İkinci bir yöntem daha var. Ama bunun olma ihtimali yok. Bu da; Terör örgütü üyeleri örgüt üyeliğinin ötesinde başka bir suç işlememişlerse bu takdirde denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle salıverilirler. Şu anda Terörle Mücadele Kanununda ve Türk Ceza Kanunu’nda bu var yani yürürlükte.

Ama bunun yanında örgütü kuranlar ve yönetenler yani örgütte yönetici kadrosunda olanlar eğer bir ayrım yapılmazsa bundan istifade eder. Ancak sadece örgüt üyeleri hakkında düzenleme yapılırsa örgüt yönetici ve kurucuları bu hükümden yararlanamaz. Tabi bu hükümler bütün terör örgütleri için geçerlidir. Eğer örgüt kurucu ve yöneticileri istisna tutulmaz ise bu takdirde akla gelebilecek herkes tahliye olabilir. Yani bu af demek olur böyle bir düzenleme yapılır mı yapılmaz mı bunu bilemem.”

GÜLER YILMAZ / ANKARA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver