Kadınlara erken emeklilik fırsatı

11 Ağustos 2010 Çarşamba 00:00 |

Çalışan kadınlara dört yıl erken emeklilik geliyor. Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, “Doğum borçlanması SGK reformuyla getirilen önemli bir yenilik, özellikle kadın sigortalılar için büyük farkılılık taşıyor. Hizmet akdiyle işçi statüsünde sigorta kaydı bulunan kadınlar, doğum borçlanması yapabiliyorlar” dedi.

Kadınlara erken emeklilik fırsatı

 

Doğum borçlanması yapabilmek için işçi statüsünde sigorta kaydının bulunmasının şart olduğunu belirten Ulaş, şöyle konuştu:

“İki çocuğa kadar ve her çocuk için de iki yıl doğum borçlanması yapılabiliyor. İşçi statüsünde kaydı olan tüm kadınlar, sigortalılık başlangıcından önce veya sonra gerçekleşen doğumlar için başvuru yapabilecek. Başvuru için talep formu doldurmak yeterli.”

Ulaş, “Sigortalı kadınlar ödemeleri gereken borçlanma tutarını kendileri belirleyebilecek. Asgari olarak dört yıllık bir borçlanma bedeli 11 bin 680 lira. Ödeyen haktan yararlanabilecek. Borç tutarının bir ay içerisinde ödenmesi gerekiyor” dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ise, “Mevcut durumda eğer kadın işe girmeden doğum yapmışsa dört yıl erken emekli olacak ancak işe girdikten sonra doğum yapmışsa erken emeklilik şansını kaybediyor. Bu kadınlar, prim günü eksiği varsa tamamlamak için doğum borçlanması kullanabilir. Günlük borçlanma bedeli 8 lira 52 lira arasında değişiyor” dedi.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver