İngiliz hazine avcısı duası: Geçen yılın ruhları beni altına götürün

25 Eylül 2009 Cuma 00:00 |

Britanya’da amatör bir hazine avcısı şu ana kadar bulunan en geniş Anglosakson hazinesine ulaştı

İngiliz hazine avcısı duası: Geçen yılın ruhları beni altına götürün

Burntwoodlu 55 yaşındaki Terry Herbert hazineyi, dedektörüyle evinin yakınlarındaki bir alanı tararken buldu. British Museum’ın, Tarihöncesi ve Avrupa Departmanı’nda çalışan eski uzmanı Leslie Webster, bulunan 1500 parçanın, dünyanın en bilinen resimli kitapları değerinde olduğunu söyledi.

14 yıllık dedektör
Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nde koruma altına alınan hazine 13 ekimden itibaren sergilenecek. Miğfer, kılıç ve kabzaların da bulunduğu ve muhtemelen Sakson hanedanına ait hazinenin bir savaş alanından yağmalandığı tahmin ediliyor. Hazine Değer Biçme Komitesi’nden oluşan bağımsız uzmanlar hazineye bir piyasa fiyatı belirledikten sonra, ki bu sürecin bir yılı alması bekleniyor, yerel müzelere hazineyi satın alma hakkı tanınacak.
Hazineyi kataloglayan Taşınabilir Antikalar Programı’ndan Ulusal Bulgu Danışmanı Dr. Kevin Leahy, “Hazinenin miktarı inanılmaz ama daha önemlisi zanaatçılık dört dörtlük. Bu Anglosakson metal işçilerinin yapabileceği en iyi iş ve çok iyi iş çıkarmışlar. Küçük mücevherler kesilerek şekillendirilmiş ve birçok hazneye yerleştirilerek zengin ve ışıldayan  bir etki yaratılmış, çok etkileyici” yorumunu yapıyor.
Hazinenin gelirinden pay alacak olan Herbert, 14 yıllık dedektörü ile hazineyi bulmasının tamamen kader olduğunu söyledi: “Arada söylediğim bir deyiş var; ‘geçen yılın ruhları, beni sikkelerin olduğu yere götürün’ ama o gün sikke yerine altın demiştim. O gün neden böyle dedim bilmiyorum ama sanırım biri beni dinliyordu ve beni yönlendirdi. Belki olması gerekiyordu, belki baştan beri altınların üstünde benim adım yazıyordu, bilmiyorum.”

Hepsi avcının değil
Hazine Yasası’na göre 300 yıldan eski birlikte gömülmüş bir grup sikke ya da el yapımı bir şey bulan ve bulduğu şeyin içeriğinin yüzde 10’u gümüş ya da altın olan kişi bunu memurlara 14 gün içinde bildirmek zorunda. Her yıl bunun gibi 500 bulgu bildiriliyor.

TIMES/AP
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver