Hollanda’nın 105 şirketi Türkiye’de ortak bakacak

19 Kasım 2008 Çarşamba 00:00 |

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 105 Hollandalı şirket başta KOBİ’ler olmak üzere birçok firmayla işbirliği yapmak üzere Türkiye’ye geliyor

Hollanda’nın 105 şirketi Türkiye’de ortak bakacak

Hükümet, iş ve eğitim dünyası temsilcilerinin yer aldığı Hollanda Ekonomi Heyeti, 24-28 kasım tarihlerinde, karşılıklı işbirliğini artırmak için İstanbul, Ankara ve İzmir’de temaslarda bulunacak.

YATIRIMDA İSTEKLİLER •
Türkiye’nin Hollanda şirketleri için gelecek vadeden bir ülke olduğuna işaret eden Kurpershœk “Türkiye’de çok büyük fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. Hollandalı birçok firma bu yüzden Türkiye’de yatırım yapmak için büyük istek duyuyor. Heyette 260 kişi var ve daha önce bu büyüklükte başka hiçbir ülkeye gidilmedi” dedi.
Kurpershœk, Türkiye’nin, Hollanda’nın AB dışındaki dördüncü büyük ticari ortağı olduğunu, Hollanda’nın da Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke olduğunu dile getirerek, heyetin görüşmeleri sonrasında Türkiye’nin Hollanda’nın AB ülkeleri de dahil olmak üzere ilk 10 ülke arasında girmesini planladıklarını kaydetti. Yatırım konusunda Türkiye’nin dışında Rusya ve Hindistan’la da ilgilendiklerini vurgulayan Kurpershœk, 2008 yılı için Hollanda’dan Türkiye’ye 1 milyon turist getirilmesi hedeflediklerini, daha ilk dokuz ayda bu hedefin yüzde 10 oranında aşıldığını belirtti.

KOBİLERE DESTEK •
Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers de ziyaretle özellikle KOBİ’ler ve eğitim kuruluşları arasında yeni işbirlikleri kurulmasını hedeflediklerini kaydetti. Heyetin önce İstanbul, daha sonra da Ankara ve İzmir’de temasları olacağını belirten Kervers “Hollandalı KOBİ’ler diğer ülkelerde ortaklık kurma konusunda zorluk çekiyor. Hollandalı şirketler buraya gelerek geçen yıl büyük bir büyüme potansiyeli gösteren Türkiye’deki KOBİ’leri tanıyacak. Türkiye’nin de Hollanda’da yatırım yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

GÜÇLER BİRLEŞTİRİLEBİLİR •
DEİK Türk-Hollanda İş Konseyi Başkanı Osman Okyay ise Türk şirketlerinin, Hollanda’yı küresel satışları için bir üs olarak da kullanabileceğine işaret etti. Okyay, “Hollandalı KOBİ’lerin muazzam Ar-Ge altyapısı var. Türkiye’dekiler de imalat konusunda tecrübeli. İkisini bir araya getirirsek çok faydalı sonuçlar elde edebiliriz diye düşünüyoruz” dedi. Okyay, sadece 2006 ve 2007 yıllarında Türkiye’de 525 Hollandalı şirketin 11 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiğini aktararak, Hollanda’nın, Türkiye’de en fazla yatırım yapan ülke olduğunu söyledi.

ÖNCELİKLİ  SEKTÖRLER:

Gayrimenkul: Hollandalı müteahhitler Türkiye’de arayışlarını hızla sürdürüyor.

Elektrik ve elektronik malzeme üreticisi: Türkiye’de üretim yapan firmalarla işbirliği yapılmak isteniyor.

Havacılık: Fokker firması 20 milyon dolarlık uçak kablo sistemleri kuracak.

Gıda: Unilever Türkiye’deki yatırımlarını geniletmeyi hedefliyor.

Lojistik: İzmir Limanı Rotterdam Limanı’nın Akdeniz üssü oluyor.

Otomotiv: Türkiye’de üretim yapan şirketlerle çalışılmak isteniyor.

Tarım: GAP bölgesinde yapılacak tarımdan pay alınmak isteniyor.

• Termal sağlık turizmi:
SPA ve kaplıca tesisleri için Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde araştırma yapılıyor.

Taraf/SONGÜL ÇİÇEK
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver