Güney Kore malları rotayı saptırırsa Türkiye’yi zorlar

15 Kasım 2010 Pazartesi 00:00 |

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği (AB)ile Güney Kore arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye’nin olumsuz etkileneceğini söyledi.

Güney Kore malları rotayı saptırırsa Türkiye’yi zorlar

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği (AB)ile Güney Kore arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye’nin olumsuz etkileneceğini söyledi. AB’nin, Güney Kore ile imzaladığı STA’nın yürürlüğe girişiyle birlikte gümrük vergilerinin sıfırlanması veya indirilmesi neticesinde, Kore menşeli ürünlerin AB pazarındaki rekabet gücünün artacağını kaydeden Çağlayan, bu nedenle Türkiye’nin AB’ye ihracatının kaçınılmaz olarak olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Çağlayan, şöyle devam etti: “ABGüney Kore Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi sonucu, AB pazarına artarak ihraç edilecek Kore menşeli malları serbest dolaşım ilkesi kapsamında ülkemiz pazarına gümrük vergisine tabi olmadan girecek. Trafik sapması olarak nitelendirilen bu durum sadece AB-Kore STA’sı özelinde değil, AB ile STA yapan ancak ülkemiz ile STA yapmaya yanaşmayan ya da ülkemiz ile STA müzakerelerine başlamasına rağmen müzakerelerin tamamlanamadığı ülkeler için de geçerli bir tehlike“ dedi. 2000-2009 yılları arasında ihracattaki genel artış oranının yüzde 268 olduğunu, aynı dönemde Serbest Ticaret Anlaşması (STA) olan ülkelere ihracat artışının yüzde 524 olduğunu söyledi.

Çağlayan, kriz sonrası ihracat 2009’da bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında düşerken, bu dönemde STA ülkelerine olan ihracatın ise yüzde 6 arttığına dikkati çekti.


STA’ların payı yüzde 13

Çağlayan, bugüne kadar, AB üyelikleri nedeniyle STA’ları feshedilen Merkezi ve Doğu Avrupa ülkeleri hariç, 16 ülke ile STA imzalandığını, bunlardan 14’ünün yürürlüğe girdiğini, iki anlaşmanın ise (Şili ve Ürdün) iç onay süreçlerinin devam ettiğini söyledi. Çağlayan, geçen yıl STA imzalanan ülkelerin 102 milyar dolar olarak kaydedilen toplam ihracat içerisindeki paylarının yüzde 13’e ulaştığını, STA ülkelerinin toplam ithalat içerisindeki paylarının ise 2009 yılında yüzde 4 civarında gerçekleştiğini.

AA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver