Görüş engeli hukuka aykırı

04 Kasım 2012 Pazar 00:00 |

Başbakan Erdoğan’ın, “Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmeyeceği” açıklamasına hukukçulardan tepki geldi. Avukat Cinmen: Bunun hiçbir hukuki dayanağı yok

Görüş engeli hukuka aykırı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin Kızılcahamam Kampı’nda yaptığı konuşmada “Terörist başı ile ailesi ve yakınları görüşmek istediği sürece görüşmeye devam edebilirler bunda bir sakınca yoktur. Ama avukatları konusunda aynı şey geçerli değil” sözlerine hukukçulardan itiraz geldi. Taraf ’a konuşan avukat Ergin Cinmen, Öcalan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam eden davaları olduğunu belirterek, avukatlarıyla görüştürülmemesinin hukuki bir dayanağının olmadığını söyledi.

“Tedbir isteme hakkı da var”

Avukat Cinmen, Abdullah Öcalan’ın hükümlü olsa bile AİHM’de devam eden davaları olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu davalarla ilgili avukatlarıyla görüşme hakkı tam olarak vardır. Hükümetin bunu engellemesi hukuki değildir. Burada yapılacak şey şu; eğer avukatlara izin verilmiyorsa avukatlar doğrudan cezaevine başvurarak ‘AİHM’de şu esas no’lu dosyayla ilgili kendisiyle görüşmek istiyoruz. Başvurumuz budur, vekaletimiz de şudur’ dedikten sonra görüşme izni verilmemesi mümkün değil. Ama ‘Hayır’ derlerse, İnfaz Savcılığı vardır, İnfaz Hâkimliği vardır. Rahatlıkla buraya dilekçeyle başvurabilirler. Aksi halde, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakları vardır. Hatta tedbir isteme hakları vardır. Tedbir, görüşme izninin doğrudan Anayasa Mahkemesi tarafından verilmesi demektir. Tedbir istediğinizde Anayasa Mahkemesi en kısa zamanda lehine ya da aleyhine bir karar verir.” Cinmen, Öcalan’a avukatlarıyla görüşmeme cezası verilemeyeceğini belirterek, cezaların kısa süreli aileyle görüştürmeme şeklinde uygulanabileceğini söyledi. Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesinin hukuki bir temeli olmadığını dile getiren Avukat Bahri Belenli de, “Her hükümlü, avukatıyla her istediği zaman görüşebilir” dedi. Öcalan ile ilgili görüşme yasağının AKP’nin en büyük hukuka aykırı politikalarından biri olduğunun altını çizen Belenli, şunları söyledi: “Anlaşılmaz, hukuka asla uygun olmayan bir karar. Başbakanlar, Cumhurbaşkanları da herkes gibi hata yapabilir. Önemli olan bu hatadan dönebilmektir. Ben gerçekten Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hatadan döneceğini, bu yanlış emir ve talimatın değiştirileceğini düşünüyorum. Çünkü şu anki uygulama hukuksuz, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de aykırı bir uygulamadır.”

“Hukuki süreç devam ediyor”

Asrın Hukuk Bürosu ise Taraf ’a şunları dile getirdi: “Abdullah Öcalan’ın gerek yurtiçinde gerek AİHM’de devam eden hukuki idari ve cezai davaları, hukuki başvuruları söz konusudur. Uygulama hukuki değildir.”

SÜMEYRA TANSEL
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver