ERDOĞAN’IN İSVİÇRE’DE SEKİZ GİZLİ HESABI VAR

30 Kasım 2010 Salı 00:00 |

Wikileaks belgeleri arasındaki, ABD’nin eski Büyükelçisi Edelman imzalı telgrafta Başbakan’ın İsviçre’de sekiz hesabı olduğu öne sürüldü

ERDOĞAN’IN İSVİÇRE’DE SEKİZ GİZLİ HESABI VAR

Wikileaks’in yayımladığı belgelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’de gizli banka hesapları olduğu öne sürüldü.

Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nden 30 Aralık 2004 tarihinde geçilen bir belgenin 21. maddesinde yer alan iddiaya göre Başbakan Erdoğan’ın İsviçre Bankası’nda sekiz ayrı hesabı bulunuyor.

21. maddede şu ifadeler yer alıyor: “AKP iktidara yolsuzlukların kökünü kazıyacağını söyleyerek geldi. Halbuki AKP’lilerin bize anlattığına göre, partinin ulusal, bölgesel ve yerel seviyesinde ve bakanların aile üyeleri arasında çıkar çatışmaları ve ciddi yolsuzluklar var. İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Erdoğan’ın varlığının oğlunun düğününde gelen hediyeler ve dört çocuğunun okul masraflarını karşılıksız ödeyen Türk işadamından kaynaklandığını söylemesi ise çok yüzeysel.”

 

Erdoğan yenilemez mi

30 Aralık 2004 tarihli 04ANKARA7211 No’lu belgede ise AKP’nin iktidardaki iki yılı değerlendiriliyor. ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen belgede “Erdoğan, yarı profesyonel bir futbol oyuncusu çalımıyla ve yalaka danışman grubuyla 16-17 aralıkta AB’nin iktidar koridorlarında yürürken, Avrupa’da yılın lideri olmaya güçlü bir aday gibi görünüyor.” ABD Büyükelçiliği’nin yorumuna göre Erdoğan, “Türkiye’nin AB ile müzakerelerini sağlayan, Türkiye’nin 30 yıldır donmuş durumda olan Kıbrıs politikasını kıran, Parlamento’dan insan hakları alanında önemli reformların geçmesini sağlayan bir isim. Özetle yenilemez görünüyor.” Ardından ise “Peki öyle mi? ABD ile ilişkilerde Türk tarafından gelmesi gereken liderliği ve ivmeyi vermek istiyor mu?” sorusu yöneltiliyor. Yanıtı yine büyükelçilik veriyor: “Erdoğan, Parlamento’nun üçte ikisine sahip. Siyaset sahnesinde güçlü bir hitabeti olan ve ülkenin çoğunluğunun yaşadığı orta bölgelerdeki sosyal sorunlara parmak basan Erdoğan’a ciddi bir alternatif bulunmuyor. Bu etkenler öngörülebilir bir zaman içerisinde de devam edecek gibi görünüyor.”

 

Başbakan Allah’a inanır ama...

Aynı belgede Erdoğan’ın AKP’de içinde de sert bir otoriteye sahip olduğu anlatılıyor ve şöyle deniyor: “Parti içinde Erdoğan’ın güce duyduğu iştah, sert bir otoriter tarz ve diğerlerine karşı derin bir güvensizlik olarak kendisini gösteriyor. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın eski bir danışmanı, ‘Tayyip Bey Allah’a inanır ama işini Allah’a bırakmaz’ dedi.

Kendisini dalkavuk (ama kibirli) danışmanlardan oluşan demir bir halkayla çeviren Erdoğan, kendisini izole ettiği için güvenilir bilgi alamıyor ve ABD’nin Tel Afer, Felluce ve diğer yerlerdeki operasyonlarının bağlamını ve hakikâtlerini göremiyor.

 

Vizyon eksikliği var

Erdoğan’ın pragmatik yaklaşımı işine yarasa da vizyon eksikliği var. Kendisi ve Gül ile diğer üst düzey AKP yöneticileri de dahil olmak üzere AKP’deki danışmanları analitik derinlikten yoksun. Düşük kalitedeki istihbaratlara ve basındaki dezenformasyonlara güveniyorlar.”

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver