Enflasyon bir anda zıpladı

04 Temmuz 2013 Perşembe 00:00 |

Meyve, sebze fiyatlarındaki aşırı artış, yıllık enflasyonu haziranda 1.8 puan yükseltip yüzde 8.3’e çıkardı. Yıl sonu için hedeflenen yüzde 5.3 hayal oldu

Enflasyon bir anda zıpladı Gıda fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle haziranda enflasyon yüzde 0.76’yla tüm beklentilerin üzerinde çıkarken, yıllık enflasyon yüzde 8.3’le son dokuz ayın en yükseğine ulaştı. Yıllık enflasyondaki artış, mayıs ayına göre 1.8 puanla şok artış yaşadı. Haziran ayındaki rakamların, Gezi Parkı olayları ile Fed açıklamaları nedeniyle yüzde 8 değer kazanan döviz kuru nedeniyle yapılacak zamları içermemesi ve bu zamların önümüzdeki aylarda yapılacak olması yüzünden, yüzde 5.3 olan yılsonu enflasyonunun tutturulması da şimdiden zora girdi. Açıklanan rakamlar haziranda yüzde 0.1’lik aylık fiyat artışı bekleyen piyasalarda da hızlı dalgalanmalara neden oldu. Verilerin açıklanmasının ardından dolar 1.95 liranın üstünü görürken, borsa yüzde 4’e yakın değer kaybetti. Yüksek enflasyon nedeniyle faizlerde de yeniden yükseliş başladı. Bono faizi yönünü yeniden yüzde 8 bandına çevirdi. Bir diğer moral bozan haber de Maliye Bakanı’nından geldi. Bakan Şimşek, enflasyon nedeniyle personel maaşlarına yapılacak ilave zammın bütçeye ilave 1.1 milyar lira ek yük getireceğini duyurdu.

En yüksek artış eğitim grubunda

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara göre, Haziran 2013’te Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0.76, Üretici Fiyatları Endeksi de (ÜFE) yüzde 1.46 arttı. Ana harcama grupları itibariyle geçen ay en yüksek artış yüzde 1.99 ile eğitim grubunda gerçekleşirken, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.82, ulaştırmada yüzde 1.49, eğlence ve kültürde yüzde 1.45, lokanta ve otellerde yüzde 0.62 yükseliş görüldü. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1.74 ile giyim ve ayakkabı oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2013 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.01 düşüş gerçekleşti. Yıllık bazda en yüksek artışın gözlendiği bölgeler yüzde 10.49 ile “Gaziantep, Adıyaman, Kilis’’, yüzde 9.86 ile “Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’’ bölgeleri oldu. En düşük artış ise yüzde 6.72 ile “İzmir’’ bölgesinde gerçekleşti.


Fasulye, fiyatı en fazla düşen ürün

TÜİK’in açıkladığı verilere göre haziran ayının zam şampiyonu, şoför eğitim kurs ücretleri oldu. Söz konusu kursların fiyatı geçen ay yüzde 95.56 arttı. Bunu, fiyatı yüzde 46.95 artan “yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar” ile fiyatı yüzde 35.83 artan sivri biber izledi. Haziranda fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 17.05 ile patates, yüzde 8.82 ile dolmalık biber, yüzde 5.44 ile yumurta, yüzde 4.77 ile fındık içi, yüzde 3.88 ile şehirlerarası otobüs ücreti, yüzde 3.53 ile kuru fasulye, yüzde 3.10 ile kabak yer aldı. TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise taze fasulye geldi. Haziranda taze fasulyenin fiyatı yüzde 18.99 azaldı.


Memura yüzde 1 enflasyon zammı

DEVLET memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, ocak-haziran dönemi için yüzde 1 enflasyon farkı alacak. Memur maaşına temmuz 2013 itibariyle toplam yüzde 4 zam yapılacak. TÜİK’in açıkladığı haziran ayı tüketici fiyat artışı sonrasında ocak-haziran dönemi enflasyonu yüzde 4 olarak gerçekleşti. Haziran ayı tüketici fiyatları ise yüzde 0.76 arttı. Bu şekilde yılın ilk yarısında toplu sözleşme uyarınca yüzde 3 zam alan devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, yüzde 1 enflasyon farkı almaya hak kazandı. Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, 1 Temmuz 2013’ten geçerli olmak üzere yüzde 3’lük zamlarının üzerine yüzde 1 enflasyon farkı alacak. Enflasyon farkı, yüzde 3’lük artışla maaşlara ilave edilecek. Böylece toplam zam yüzde 4 olacak. Toplu sözleşme görüşmeleri sonunda memur maaşlarına 2013 yılı için 3+3 zam yapılması kararlaştırılmıştı.


Bütçeye yükü 1 milyar

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, dün açıklanan enflasyon rakamlarının ve bu rakamların bütçeye getireceği yükle ilgili olarak, rakamların, beklentilerin epey üzerinde olduğunu söyledi. Enflasyonun bütçeye birtakım olumsuz etkileri olacağını belirten Şimşek, “Sabah hızlıca bir çalışma yaptırdım, bu haziran ayındaki enflasyonun yüksek çıkması sebebiyle, bu yılki personel giderlerinin bütçeye ilave yükü 1 milyar 34 milyon lira. Doğrusu, bizim beklediğimizin de üzerinde bir rakam” diye konuştu.


Merkez 250 milyon sattı, sakinleştirdi

ENFLASYON rakamlarının beklenenden yüksek çıkması dövizin de ateşini yükseltti. Önceki gün 1.92’den kapanan dolar, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 1.95’i aştı. Merkez Bankası kuru düşürmek için 250 milyon dolar satarken , dolar kuru kapanışta 1.94’teydi. Dalgalanma borsayı da vurdu BİST-100 Endeksi yüzde3.56 kayıpla 73 bin 718 puandan kapandı. Bono faizi ise yüzde 7.78’e çıktı.


Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver