Emekli maaşı az ama cazibesi büyük

26 Temmuz 2009 Pazar 00:00 |

9 milyon emeklinin aylık 5 milyar doları bulan maaşı bankaların iştahını kabartıyor. Kamu ve özel bankalar emekli maaşını çekebilmek için promosyon yarışında

Emekli maaşı az ama cazibesi büyük

Yıl 2007. Türkiye’nin İş Bankası’yla birlikte en ulusal bankalarından biri olarak kabul edilen Oyak Bank’ın İngiliz devi ING’ye satılması, bankacılık sektöründe yabancı hâkimiyeti tartışmalarını tetiklemenin yanında çok önemli de bir dönüşümün başlangıcı oluyordu. Ordu personelinin yabancı bankadan maaş almaya tepki göstereceği beklentisi Türkiye’nin en büyük bankalarını harekete geçiriyor ve kışlalardaki ING şubelerinin yerini alabilmek için bankaların kışla savaşları başlıyordu. Hedefse, açıktan teklif edilen paralar, sunulan avantajlarla 140 bin askerin maaşını veren kurum olabilmekti. Kışla kışla çıkılan ihalelerle Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi gibi bankalar daha önce giremedikleri kışla nizamiyelerinden giriş yaparken, ING de tüm polemiklere rağmen eski müşterilerinin önemli bir bölümünü koruyordu. Bu dönüşümle birlikte artık bankalar için emeklilerin de hedef kitle haline gelmesi kaçınılmaz oldu.

Gözler 9 milyon emekli maaşında

Şimdi Türkiye’de bankalar, maaşını kendi bankasından alan emeklilere çeşitli kolaylıklar sağlamaya başladı. Çeşitli promosyonlar ve kampanyalar düzenleyen bankaların hedefi ise 5 milyon 24 bini SSK, 1 milyon 956 bini Bağ-Kur, 1 milyon 756 bin 700‘ü Emekli Sandığı olmak üzere toplam 8 milyon 746 bin emekli. Aylık 4-5 milyar dolara yaklaşan maaş pazarı da her bankanın iştahını kabartıyor. Emeklilere sağlık hizmetinden, maaş avansı ve indirimli krediler sunan kamu ve özel bankalar için bu alan büyük rekabet ortamı oluşturuyor. Garanti Bankası, maaşlarını kendi bankalarından alanlara indirimli kredi, bankacılık ürünleri, hesap işletim ücreti istisnası gibi imkânlar sağlarken, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) emekli müşterilerine, bir yıl süreyle ücretsiz acil sağlık ve ambulans hizmetinin yer aldığı ‘S.O.S Acil Sağlık Hizmet Paketi’ sunuyor. Fortis’ten maaşını alanlar ise hesap işletim ücretinden muaf tutuluyor. Halk Bankası da, emeklilerin bireysel nakit ihtiyaçları için iki farklı kredi ürünü hizmeti veriyor. Maaşlarını Ziraat Bankası’ndan alan emekliler, diledikleri zaman maaş avanslarını ATM’lerden çekebiliyor. 15 bin üyeli Emekliler Birliği Sendikası Başkanı İsrafil Odabaşı, bazı bankaların emekli maaşlarını ödemek karşılığında bir maaş vermeyi teklif ettiğini söyledi. Odabaşı, emeklilerin bankalardan hakları olan promosyonu alamadığını belirterek, bazı bankaların maaş ödemesi karşılığında bir maaş teklif ettiğini söyledi. Odabaşı, “İş Bankası, Akbank, Deniz Bank ve Türkiye Finans bir maaş ödemesi karşılığında bir maaş teklif ettiler” dedi. Odabaşı, Başbakanlığın 2007’de yayınladığı ve çalışanların bankalardan alınan promosyonları almasını sağlayan genelge kapsamına emeklilerin alınmadığına için bu imkânı kaybettiklerine dikkat çekti.

Avans ve indirimli kredi imkânı

TEB’den sağlık paketi
Türk Ekonomi Bankası (TEB), emekli maaşını 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren TEB’den almaya başlayan emekli müşterilerine, bir yıl süreyle ücretsiz acil sağlık ve ambulans hizmetinin yer aldığı ‘S.O.S Acil Sağlık Hizmet Paketi’ veriyor. Banka bu paketle acil sağlık hizmeti gibi kritik hizmetleri ücretsiz sunuyor.

Ziraat’ten kredi kolaylığı

Ziraat’tan alan emekliler, ayın her günü, diledikleri zaman maaş avanslarını Ziraat ATM’lerinden çekiyor. Maaş avansı limitini sabit tutan banka, avans karşılığında sabit işlem bedeli tahsil ediyor.

Garanti’den kamuya kampanya

Garanti Bankası olarak Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emekli maaşlarını bankalarından almak isteyen müşterilerine, indirimli kredi ve bankacılık ürünleri, hesap işletim ücreti istisnası gibi maaş müşterilerine sunulan tüm avantajlara sahip oluyor. Ayrıca, Emekli Sandığı’ndan emekli olan müşterilere, ‘Kamu Emeklisi 4 Köşe’ kampanya kapsamında emeklilere, vadeli mevduatları için milyoner faizini, indirimli ve üç ayda bir ödemeli destek kredisinin yanı sıra, market alışverişlerinde ekstra bonus sunuyor. 

Halk Bankası’ndan özel avantajlar

Halk Bankası, emeklilerin bireysel nakit ihtiyaçları için iki farklı kredi ürünleri sunuyor. Maaşını Halk Bankası aracılığıyla alan emekliler, HalkCard Advantage-Kredili Mevduat Hesabı (KMH) sahibi olmaları veya yeni kart talebinde bulunmaları, yeni KMH açtırmaları durumunda Gülen Emekli Kredisi’nden özel avantajlardan yararlandırıyor. Banka krediyi aylık yüzde 1.58 faiz oranı ve 48 aya kadar vadeyle kullandırıyor. Banka ayrıca, Emekli Tüketici Kredisi’nden ise maaşın banka tarafından ödenmesi ön koşulu olmaksızın tüm emeklileri yararlandırıyor.

Fortis’ten ücretsiz havale

Fortis Bank Türkiye, 1 Nisan 2009’dan itibaren Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine maaş ödemesi yapıyor. Maaşlarını Fortis Bank Türkiye’den alan emekliler, hesap işletim ücretinden muaf oluyorlar. Emeklilere ayrıca özel faizli kredili mevduat hesabı ve özel faizli vadeli mevduat hesabı açma olanağı sağlanıyor.

Taraf/EYLEM DÜZYOL
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver