Çözüm için yeni bir süreç

21 Kasım 2012 Çarşamba 00:00 |

Başkent’te, açlık grevlerinin bitirilmesi için İmralı ile sürdürülen diyalogun, 4. Yargı Paketi ve anayasa çalışmalarıyla devam ettirilmesi beklentisi hâkim

Çözüm için yeni bir süreç PKK lideri Abdullah Öcalan’ın açlık grevi eylemlerinin sona ermesi için gönderdiği mesaj, Başkent’te Kürt sorununun çözümü için yeni bir sürecin başladığı algısını güçlendirdi. Oysa, açılım sürecinin başındaki isim olan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın AKP’nin Kızılcahamam Kampı’nda, “Çözümün gerçekleşmesi, görüşmelerin yapılması için uygun ortamı hazırlıyoruz. Son süreç de hazırdı” demesine rağmen açlık grevlerinin devam etmesi umutların ertelenmesine neden olmuştu.

Taraf ’a konuşan hükümete yakın kaynaklar, Öcalan’ın mesajının içeriğinden çok, bu açıklamanın yapılmasına zemin hazırlayan “müzakere sürecinin” bizzat kendisinin, yeni dönemde tarafların nasıl bir irade sergileyeceğinin göstergesi olduğunu söylüyorlar. Anadilde savunma hakkının yasalaşması, 4. Yargı Paketi’yle KCK davasına yönelik eleştirilerin giderilmesi beklentisi, Büyükşehir Yasası’nın yerel yönetimleri güçlendirecek bir sürecin yolunu açması ve yeni anayasadaki “vatandaşlık” tanımının etnik içerikten arındırılması da Başbakan Yardımcısı Atalay’ın “Çok boyutlu olarak çalışmalar sürecek” açıklaması kapsamında değerlendiriliyor. Hükümet cephesinden ve BDP’den gelen açıklamalar, çözümün adresi olarak parlamentonun gösterilmesi ve yetkili ağızların müzakere vurgusu yapması da umutları arttıran önemli gelişmeler.

İlk hedef seçim öncesi sükûnet

İlk Oslo görüşmelerinden seçimler öncesinde hedeflediği çatışmazlık sonucunu aldığını kaydeden hükümete yakın bir kaynak, AKP’nin şimdi de benzer bir amaç güttüğünü iddia etti. Edinilen bilgiye göre İmralı, Barzani ve Suriye üçgeninde temaslarını sürdüren hükümet, yeni bir Oslo süreci için Suriye’de elde ettiği kazanımları koruma kararında olan PKK ile ilkinde olduğu gibi müsteşar düzeyinde değil, daha alt düzeyde temas sağlama stratejisini izliyor. Böylelikle hükümet bir yandan başta MHP olmak üzere milliyetçi ve ulusalcı çevrelerin “üst düzeyde müzakereler” yapılıyor propagandasını kıracak. Öte yandan daha üst düzeyde muhatap alınmak isteyen PKK ile yeni bir Oslo sürecinin ön müzakerelerine başlayarak, kalıcı olmasa da seçim öncesinde istediği çatışmazlık ortamını elde edecek.

Daha sakin bir genel kurul

Gazze dönüşü uçakta yaptığı açıklamada açlık grevlerinin bitirilmesinde İmralı’nın etkili olduğunu belirten ve “Burada da yine aynı şekilde İmralı’yla devlet olarak çeşitli görüşmeler, tabii burada enstrüman olarak genellikle kullanılan MİT’dir. Onlar görüşme yapabilir. Bunda herhangi bir sakınca görmüyoruz. Çünkü aslolan sorunu çözmektir” diyen Erdoğan, dünkü grup konuşmasında da geçmiştekilerin aksine BDP ile ilgili hiçbir eleştiride bulunmadı. Aynı saatlerde partisinin grubunda konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da parlamentoda hükümetin benzeri adımlarına destek vereceklerini söyledi. Karşılıklı olarak verilen bu yumuşama sinyalleri MİT İmralı ile görüşmelere devam ederken, yeni anayasa çalışmaları başta olmak üzere, 4. Yargı Paketi ve yerel yönetimler yasasının devamı olarak Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’ndaki çekincenin kaldırılması gibi parlamento çalışmalarında AKP ve BDP’nin daha uyumlu bir çalışma sergilemeleri yönündeki beklentileri de arttırdı. BDP grubu da bu yöndeki beklentilere katılıyor. MHP’nin muhtemel muhalefetine karşın, Kürt sorunu için diyalog çağrısı yapan CHP yönetiminin de parlamentodaki bu sürecin dışında kalmaması bekleniyor.

Muhatap İmralı ve BDP

“İmralı ile görüşmeler alt ya da üst düzeyde hiçbir zaman durmadı” diyen hükümet kaynakları, temaslarda gündemdeki açlık grevlerinin yanı sıra olası bir Oslo sürecinde Kandil’le sağlanacak temasın Öcalan’ın otoritesi üzerinden yürütülebileceğine dair mesajların ağırlık taşıdığını kaydettiler. Atalay’ın “çok boyutlu olarak çalışmalar sürecek” açıklamasının Meclis’teki yasal düzenlemeleri, İmralı ve BDP ile diyaloğun yanı sıra, Mesud Barzani ve bölgedeki diğer bazı aktörleri de kapsadığı ancak önümüzdeki sürece dair madde madde bir yol haritası açıklanmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

4. Yargı Paketi ilk Bakanlar Kurulu’nda

Adalet Bakanlığı, müzakere sürecinde BDP’nin dikkat çektiği KCK tutuklamaları konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu kapsamda iyileşmeler sağlaması beklenen 4. Yargı Paketi’nin ilk Bakanlar Kurulu’nda gündeme geleceğini söyledi. Paketin AİHM’in Türkiye hakkındaki ihlal kararları doğrultusunda hazırlandığını ifade eden Ergin, içeriğe girmedi. AİHM’in Türkiye aleyhinde 2 bin 404 ihlal kararı bulunduğunu anımsatan Ergin, “İhlal kararları neyse pakette onlar olacak” dedi. Ergin ayrıca, Öcalan ile görüşme yapılamamasına gerekçe gösterilen koster sorununun, Ulaştırma Bakanlığı’ndan hizmet alımı yöntemiyle aşıldığını kaydetti. Bu paketin yasalaşması halinde şiddete bulaşmayan çok sayıda KCK sanığının tahliyesi bekleniyor.

MELİH ALTINOK/ANKARA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver