“Çin füzeleri bizim için en iyi karardı”

13 Ekim 2013 Pazar 00:00 |

Türkiye’nin füze ihalesindeki Çin tercihine tepki gösteren ABD ve NATO’ya, Savunma Bakanı Yılmaz cevap verdi: En iyi kararı verdik

“Çin füzeleri bizim için en iyi karardı” Türkiye’nin dünya silah devlerinin yarıştığı uzun menzilli füze ihalesini sürpriz şekilde Çin’e vermesinin ardından ABD ve NATO’dan gelen sert tepkilere, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yanıt verdi. Bakan Yılmaz, “Türkiye’nin önceliklerini dikkate alarak, her ulusun, her milletin bir egemenlik hakkına dayanarak vermiş olduğu bir karardır. En iyi kararı verdik, en iyisinin bu olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Bolu Yukarı Çarşı’da bulunan İsmet Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, Çin ile yapılan füze sistemi anlaşmasıyla ilgili olarak “Öncelikle Türkiye’nin her yaptığı işte ve hükümetimizde Türkiye’nin menfaati birinci sıradadır. Türkiye’nin öncelikleri ne ise, dikkate alırız” dedi.

EN MAKULUNU İSTEDİK

Uzun menzilli füze sistemi ve bölgesel hava savunma sistemi ihalesine dört firmanın teklif verdiğini hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi: “Biz şunu istedik; 1- Türkiye mevcut teknolojik kazanımını bir adım daha ileriye götürsün yani teknolojik transferi gerçekleştirelim. 2- Ürünün Türkiye’de üretilmesini istiyoruz. 3- Bu ürünün Türkiye’ye en kısa zamanda teslimini istiyoruz. 4- Verilen teklifler içerisinde de en makul olsun. İşte bu dört kriterden daha farklı kriterler de var, hepsini değerlendirip en makul olanı Türkiye’nin önceliklerini dikkate alarak, her ulusun, her milletin bir egemenlik hakkına dayanarak vermiş olduğu bir karardır. Dolayısı ile bir başka ülkenin iç işlevi veya konusu değildir.”

HERKES KENDİ ÜRETİMİNİ İSTER

Her ülkenin kendi ürettiği sistemi ihraç etmek isteyeceğini ifade eden Yılmaz, “Bu ülkeler de muhakkak kendi ülkelerinde üretilmiş olan sistemlerin ihraç edilmesini isterler. Bir başka ülke tarafından alınmasını isterler. Bugün Amerikan Savunma Bakanı, ‘Türkiye ile hiçbir sıkıntımız yok. Türkiye dostumuzdur, müttefik ülkemizdir, bu füze sisteminin Çin’den alınmış olması da Amerika ile Türkiye arasında bir sıkıntı oluşturmaz’ diyerek gelinen noktayı da özetlemiştir. NATO Genel Sekreteri de, ‘Bu ulusların milli kararıdır, saygı göstermek durumundayız’ dedi, özü budur. Biz Türkiye’nin önceliklerini dikkate aldık. En iyi kararı verdik, en iyisinin bu olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

DHA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver