Çalışan kadına bedava kreş

22 Temmuz 2012 Pazar 00:00 |

AİLE Bakanı Fatma Şahin, çalışan kadına destek için kreş ücretinin devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Tek sorun, yardımın, aileye verilecek puanlama ile yapılacak olması

Çalışan kadına bedava kreş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışan kadına destek olmak ve kreşleri özendirmek için kreş ücretinin devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Proje hayata geçtiğinde, ailelerin gelir puanlaması yapılıp çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocukları için verdikleri kreş ücreti devlet tarafından karşılanacak. Mümkün olan en fazla kadının projeden yararlanması istendiği için yardımlar ‘çok zengin’ olmayanlara yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan projede, kreş yardımından yararlanmanın en önemli şartı kadının çalışıyor olması. TÜSİAD, AÇEV, KAGİDER ve Dünya Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan projede, çalışan kadınların yardım için bakanlığa başvurmasının ardından, gelir düzeyi belirlenecek. Ardından ise, kişiye ait gelirler, mali kayıtlar ve diğer gelir kalemleri üzerinden puanlama yapılacak. TÜBİTAK’ın hazırlamakta olduğu bir yazılım ile ailelere 0 ile 100 arasında bir puan verilecek.

Ücretlerin tamamı karşılanmalı

Sosyalist Feminist Kolektifi’nden Filiz Karakuş, kreş ücretlerinin tamamının karşılanması gerektiğini söyleyerek, yardımın dışarda çalışan çalışmayan bütün annelere yapılması gerektiğini belirtti. Karakuş, “Başvurmaya ve puanlama sistemine bağlı olarak verilecek 300 TL kreş ücretlerini karşılamıyor. Biz kadın erkek bakılmaksızın her yüz kişinin çalıştığı yere bir kreş açılması gerektiğini, olmayan yerler için de, kreş ücretlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.

Başkent Kadın Platformu Dönem Başkanı Berrin Sönmez ise, projeyi olumlu bulduğunu fakat, yardımın çalışan anne şartına bağlı olmasının yanlış bir uygulama olduğunu ifade etti. Babaların da çocukların bakımı konusunda söz sahibi olduğunu belirten Sönmez, “Çalışan anne ve baba ayrımının yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kreş bütün aileler ve çocuklar için bir ihtiyaç” dedi. Yardımı alabilmek için yapılması planlanan puanlama sisteminin de yanlış bir uygulama olduğunu söyleyen Sönmez, “Anne babanın puanı ile çocuğun hayatının belirlenmesi kadar saçma bir unsur olabileceğini düşünmüyorum. Puanlama sistemi, sınıfsal bir ayrım getiriyor” şeklinde konuştu.

AYSUN YAZICI
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver