Bu da Kürtçe matematik

19 Ocak 2011 Çarşamba 00:00 |

Diyarbakır’daki KCK davasında mahkeme Kürtçe’yi “Kürtçe olduğu düşünülen dil” şeklinde kayıtlara geçirirken, İstanbul’da bir grup öğrenci matematik, bilgisayar, psikoloji, fizyoterapi konularında Kürtçe bir dergi çıkardı

Bu da Kürtçe matematik

Diyarbakır’daki KCK davasında mahkeme Kürtçe’yi “Kürtçe olduğu düşünülen dil” şeklinde kayıtlara geçirirken, İstanbul’da bir grup öğrenci matematik, bilgisayar, psikoloji, fizyoterapi konularında Kürtçe bir dergi çıkardı. Dergide, açı çeşitleri, iç açılar, dış açılar, hangi açının, hangi derecelerle hangi ismi aldığı ve hesaplamalarının nasıl yapıldığı Kürtçe olarak işleniyor. Dergide, üçgen “sêgoşen”, dikaçı “goşeya rast” olarak tanımlanıyor. Atılım anlamına gelen PênGav dergisinin tamamı Kürtçe. Amatör olarak çıkan derginin içeriği ise oldukça zengin. Dergi, edebi, sanatsal yazılar yanında bilgisayar teknikleri, fizyoterapi, psikoloji ve rehabilitasyon terimlerini okuyucularına sunuyor. Kadrosunda Gernas, Peyrew Ronî, İsmetullah Özdağ, Kenanê Nado ve Ümit Eser’in bulunduğu dergide röportajlar, dosyalar, yorum ve analiz yazıları, karikatür ve bulmaca da yer alıyor. Derginin Psikoloji Çalışmaları Grubu’nun hazırladığı her sayıda psikolojinin çeşitli alanlarına ilişkin araştırma, inceleme ve yorum yazıları yer alıyor. Yazılarda, psikoloji terimlerinin açıklamaları okura Kürtçe olarak sunuluyor. Dergide aynı şekilde fizyoterapi ve rehabilitasyon konusunda da yazılar Kürtçe olarak veriliyor. 62 sayfadan oluşan derginin en önemli çalışması kuşkusuz Kürtçe matematik ve bilgisayar tekniklerine ilişkin. İsmetullah Özdağ imzasıyla yayınlanan “Kompîtûr” başlıklı yazıda, bilgisayar terimleri tuşlar ve donanımın ne işe yaradığı Kürtçe olarak işleniyor.

Dergide yer alan “Goşe (açılar)” başlıklı yazı geometriye ayrılmış. Açı çeşitleri, iç açılar, dış açıları, hangi açının hangi derecelerle hangi ismi aldığı ve hesaplamalarının nasıl yapıldığı detaylıca Kürtçe olarak anlatılıyor. Bir diğer yazıda ise üçgenin ne olduğu ve açılarının hesaplanması yer alıyor.

BURHAN EKİNCİ
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver