Bozdağ: Demokrasi paketinde KCK yok

26 Eylül 2013 Perşembe 00:00 |

Bekir Bozdağ, demokratikleşme paketininin tutuklu KCK’lıları kapsamadığını belirterek, “Kişilere özel bir düzenleme yok. Devam eden davalara özel düzenleme yok” dedi

Bozdağ: Demokrasi paketinde KCK yok Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, demokratikleşme paketinde KCK tahliyelerine ilişkin bir düzenleme olmadığının işaretlerini verdi.

Bozdağ, “Kişilere özel bir düzenleme yok paket içerisinde. Devam eden soruşturmalara, davalara özel düzenleme yok” dedi.

Bozdağ, NTV’de katıldığı bir programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Paketteki her başlığın kamuoyunun bildiği başlıklar olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Belki halkın değiştirilmesini beklemediği konular bile olabilir. Belki zamanı için ‘şimdi mi’ diyebileceği konular olabilir. Sonuçta bu paketin içeresinde olan konular basında, siyasetin dilinde, farklı şekillerde ele alınan konular. Ancak basının hiç ele almadığı konular da var. O yüzden bu paket pek çok yeniliği getirecek. Tarihi bir paket olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

CEZA DÜZENLEMESİ YAPMIYORUZ

Bozdağ, “KCK davalarını etkileyebilecek düzenlemeler beklenebilir mi” sorusuna karşılık, “Kişilere özel bir düzenleme yok paketin içinde. Devam eden soruşturmalara, davalara özel düzenleme yok. Birilerinin tahliyesi veya birilerinin birtakım imkanlardan yararlanması, bu anlamda devam eden davalar için bir düzenleme yok. Çünkü demokratikleşme konusunda adımlar atıyoruz, cezalarla ilgili, ceza mevzuatıyla ilgili bir düzenleme yapmıyoruz. Tabii ceza mevzuatına ilişkin, demokratikleşmede önemli olan bazı konular da işin içinde var. Fakat birtakım davalara özel imtiyaz tanınan düzenlemeler söz konusu değil” cevabını verdi.

ALENİ BİR ÇALIŞMA DEĞİL

BDP’nin “paket bize sorulmadan hazırlandı” şeklindeki eleştirileri hatırlatılan Bozdağ, paketin kamuoyunun önünde aleni bir çalışmayla olmadığını belirtti. Bozdağ, belirsiz bir konu üzerinde tartışılmasını istemediklerini dile getirerek, “Somut önerilerimiz var ve onun formülasyonunu biz yapmışız. Bunu kamuoyunun önüne koyacağız, kamuoyu bunu tartışacak. Ondan sonra biz bu tartışmalar çerçevesinde oradan gelen eleştirileri de dikkate alarak, bunları olgunlaştırıp Meclis’e göndereceğiz. Bu çok normal bir şey. Bizim yaptığımız, demokratik birçok ülkede uygulanan usulün ta kendisidir” diye konuştu. Bekir Bozdağ, paketin açıklandıktan sonra gelen eleştiler doğrultusunda yeniden revize edilebileceğini söyledi.

AA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver