Bolu Tugayı mercek altında

03 Aralık 2011 Cumartesi 00:00 |

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, 1993-1994 yıllarında Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıda operasyonda görev alan ve adı faili meçhul cinayetlerle anılan Bolu Komando Tugayı’nı mercek altına aldı

Bolu Tugayı mercek altında Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, 1993-1994 yıllarında Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıda operasyonda görev alan ve adı faili meçhul cinayetlerle anılan Bolu Komando Tugayı’nı mercek altına aldı. Savcılık, Bolu Tugayı’nın öldürdüğü ya da kaybettiği öne sürülen kişilerin yakınlarının yaptığı suç duyuruları üzerine inceleme başlattı.

Taraf ’ın edindiği bilgilere göre, söz konusu dönemlerde yakınlarını kaybedenlerin suç duyuruları savcılığı harekete geçirdi. Savcılık başlattığı inceleme kapsamında çok sayıda mağdur yakının ifadesine başvurdu. Adı geçen olaylara karışmakla suçlanan Bolu Komando Tugayı’nın başında o dönemde Tümgeneral rütbesi ile Yavuz Ertürk bulunuyordu.

Şeytan üçgeni mercek altında

Özellikle Bingöl-Genç ve Diyarbakır Lice-Kulp üçgeninde operasyonlar yapan tugayla birlikte anılan çok sayıda olay AİHM’e taşındı ve Türkiye yüklü miktarlarda tazminat ödemeye mahkûm oldu. Savcılığın mercek altına aldığı bazı olaylar tanık anlatımlarıyla şöyle ifade edildi: “Yıl 1994’tü. Bolu Komando Tugayı operasyon yapıyordu. Sağgöze köyünden H. Aziz Ayaz ve Cevdet Ayaz’ı alarak götürdüler. Bunlar, köyün uzağında bulunan boş olan PKK kampında kurşuna dizildiler. Öldürülen akrabalarımıza önce PKK’lı dendi. Daha sonra ‘PKK tarafından öldürüldü’ dendi.

Özürlü kadını eviyle birlikte yaktılar

Bölgede tüm köyler aynı anda yakılmaya başlandı. Köylüler evlerinin yanışını izlerken, 30 yaşında olan ve kulakları duymayan Kıymet Tuğa, yakılacak olan evlerinden bir iki eşyasını almak istedi. Askerler, evin içinde olan Kıymet Tuğa ile birlikte evi ateşe verdi. Kıymet alevlerin arasında çığlık çağlığa can verdi. Gılbe mezrası yakıldı. Burada evlerinden alınan Zübeyir, Mustafa ve Sıdık Uygun’lar köyün uzağında kurşuna dizildi. Bu olayda babası öldürülen Harun Uygun, Bolu Komando Tugayı’nı Milli Savunma Bakanlığı’na şikâyet etti. CHP Dersim milletvekili Avukat Hüseyin Aygün, 2004 yılında Genelkurmay Başkanı’na açık mektup yazarak, Bolu Komando Tugayı ve Komutanı hakkında soruşturma açılmasını talep etmişti.


BAHAR BUDANCİR/REMZİ BUDANCİR
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver