Bir yanlış yaptık

30 Aralık 2013 Pazartesi 00:00 |

Erdoğan, 12 Eylül referandumunda HSYK’nın yapısını değiştirmekle yanlış yaptıklarını söyledi

Bir yanlış yaptık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Manisa ziyaretini tamamladı. Akhisar, Demirci ve Salihli ilçelerinde açılış törenlerine katılıp halka hitap eden Erdoğan, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu için “Bu bir çete olayıdır; bu bir örgüt olayıdır. Maalesef ana muhalefet de, yavru muhalefet de elele şu anda bu işi yapıyorlar. Babamın oğlu olsa, evladım olsa yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz” dedi.

Erdoğan, Akhisar’da düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, şunları kaydetti: “Sen CHP’nin genel başkanlığına maharetinle gelmedin. Sen kendi genel başkanına bir skandal olan kasetle genel başkan oldun. Babamın oğlu olsa, evladım olsa, kim olursa olsun biz yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz. Fakat şunu da söylemek zorundayım. Yolsuzluklara bulaşmamış insanları adeta yolsuzluğun içerisinde gibi gösterme gayretine girenleri de affetmeyiz. Kimin kimle işbirliği içerisinde olduğunu gün ola harman ola, bunları da deşifre edeceğiz...

BU KİMİN AVCISI

Bu savcı kimin savcısı? (Muammer Akkaş’ı kastediyor) Marjinal örgütlerin militanları gibi adalet sarayının önünde bildiri dağıtıyor. Bunlar nasıl adalet dağıtacak. Bunlar adil olabilir mi? Ben CHP zihniyetine mensup olan savcıların mağduruyum. Şu anda elinde silah olmayan insanlara terör örgütü mensubu demek kimin haddine. Ve utanmadan, sıkılmadan CHP’nin başındaki zat, dün kalkıyor yine aynı hezeyanları kusuyor. Delille konuş delille. Dürüstsen belgeyle konuşursun.” Tüm eleştirilere rağmen işlerine bakacaklarını vurgulayan Erdoğan, bir kesimin 17 bin kilometre bölünmüş yol ve Marmaray ile üçüncü havalimanının yapılıyor olmasını hazmedemediğini savundu.

“İHANET İÇİNDELER”

Erdoğan, şöyle devam etti: “Gerek anamuhalefet, gerek yavrumuhalefet vatana ihanet içindedir. Zira 642 milyar, eski rakamla 642 katrilyon bu ülkede devletin kasasında kaldı. 17 Aralık’tan bu yana 120 milyar dolar maalesef zarar var. Yazık değil mi, bunu nasıl yaparsınız? Bu bir çete olayıdır, bu bir örgüt olayıdır. Maalesef ana muhalefet de, yavru muhalefet de elele şu andan bu işi yapıyorlar. Bunların derdi yolsuzluk filan değil. Hepsi bu işin içindeler. Bunların derdi hukuk değil, adalet değil. Bunların tek bir derdi var bu milletin hükümetini yıpratmak, eski Türkiye’ye dönmek.”


GİDEN GİTSİN SEN BİZE YETERSİN

Başbakan Erdoğan, gittiği Manisa’nın ilçelerinde toplu açılış törenlerine katıldı. Akhisar’da tören alanında, “Giden gitsin sen bize yetersin”, “Kefenini giyip çıktığın bu yolda mezarımızı kazıp da çıktık yola”, “Dedelerimiz Menderes’le, babalarımız Özal’la biz de Erdoğan’la yürüyoruz” şeklindeki pankartlar dikkat çekti.


Bir yanlışlık yaptık

BAŞBAKAN Erdoğan’ın Demirci ve Salihli ilçelerindeki konuşmalarının merkezinde yine yolsuzluk operasyonu vardı. Savcı Muammer Akkaş’a sert sözlerle yüklenmeyi sürdüren Erdoğan şunları söyledi: “Devletin içinde paralel devlet olamaz. Çıkıyor bir savcı efendi, makamını farklı bir şekilde kullanıyor. Seninle daha işimiz var, dur bakalım... Bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan denetleyen mekanizma vardı. Biz dedik ki, demokrasinin gereğini yapalım. Adalet Bakanlığı’ndaki bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız. Eğer şu anda anayasayı değiştirecek bir güce sahip olduğumuz anda bu değişikliği yapmak durumundayız. Herkes denetlenecek, bu beyler denetlenmeyecek, demek ki olmuyor böyle bu iş. Bu beylerin de denetlenmesi gerekiyor. Bu CHP’nin Genel Müdürü yolsuzluklarıyla meşhurdu. Aynı zamanda çok garip işlerle de meşgul. Bunun adı kaset genel müdürdür. Sayın Baykal’ı bir kasetle götürdüler.”


AA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver