Başbakanın ses kaydı gazetecilik faaliyeti

13 Temmuz 2010 Salı 00:00 |

İrticayla Mücadele Eylem Planı davasının tutuklu sanıklarından Ulusal Kanal istihbarat şefi Ufuk Akkaya, Başbakan Erdoğan’a ait ses kaydını bulundurmasının nedeninin gazetecilik olduğunu savundu.

Başbakanın ses kaydı gazetecilik faaliyeti

Albay Dursun Çiçek ve Bedrettin Dalan’ın da sanıkları aralarında bulunduğu davanın sekizinci duruşması dün yapıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Dursun Çiçek, avukat Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya ve Mehmet Deniz Yıldırım katıldı. Hakkında yakalama kararı bulunan Bedrettin Dalan ile tutuksuz sanıklar İlhami Ümit Handan ve Özel Yılmaz ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada Ulusal Kanal istihbarat şefi Ufuk Akkaya savunma yaptı. Akkaya, iddianameden gazetecilik faaliyetinin yargılandığını çıkardığını belirtti.

 

Savcının niyeti bozuk

Avukat Hüseyin Buzoğlu ile yaptığı konuşmanın tamamının basın faaliyeti olduğunu ifade eden Akkaya, “Savcının niyeti bozuktur. Ben gazeteciyim. Gerçeği bulmak için herkesle görüşürüm” diye konuştu. Kendisinden çıkan “gizli” ve “çok gizli” ibareli belgelerin birinci Ergenekon dava dosyasında ve ek klasörlerde yer alan belgeler olduğunu dile getiren Akkaya “Ben Ulusal Kanal İstihbarat Şefi’yim, gazeteciyim. Bu tür belgeler bana ulaşır. Soruşturmacı gazetecilik yapıyoruz. Bunların Ulusal Kanal’ın arşivinde bulunmasından daha doğal ne var” dedi.

Duruşmada çapraz sorgusu yapılan tutuklu Akkaya’ya, mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hâkim Hüsnü Çalmuk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmesine ilişkin Aydınlık Dergisi’nde haber yapılmasının ardından, bu görüşmenin kayıtlarına dair emniyete yapılan ihbar mailiyle ilgili sorular yöneltti. Çalmuk, “Mektupta ‘ses kayıtlarının asıl kaynağı Deniz Yıldırım ve Ufuk Akkaya’dır’ diyor. Polis gidiyor, buluyor. İhbarcı nasıl tutturmuş? Dışarıdan biri tutturamazdı, içerden biri olabilir mi ihbar mailini atan?” diye sordu. Akkaya da, Aydınlık Dergisi’nde iddia edilen görüşmeye ilişkin haber yapılmasının ardından ihbar mailinin gönderildiğini anımsatarak, “İçerden mi dışardan mı bilemem. Aynı gün Milliyet Gazetesi’nde de ses kayıtlarının haberi yapıldı. ‘Polis mi servis etti’ diye düşündüm” dedi.

Duruşma bugüne ertelendi.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver