Avcı: Dersane Yasası yanlış algı

25 Şubat 2014 Salı 06:21 | AA

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilecik’te Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan değişiklikler hakkında açıklama yaptı

Avcı: Dersane Yasası yanlış algı

Bakan Nabi Avcı, “Bu konu, kamuoyunda genellikle ‘Dershane Yasası’ olarak biliniyor ama eksik biliniyor çünkü aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşkilat yapısında da bazı düzenlemeler yapıyoruz” dedi.

Yapılan değişikliklerle ilgili kamuoyunda yanlış algıların oluştuğunu sözlerine ekleyen Bakan Avcı, yanlışlıkları düzeltmekte yarar var diyerek şöyle konuştu: Birincisi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst düzey yönetimi ve il, ilçe, okul müdürleri, müdür yardımcıları, başyardımcılarıyla ilgili yapılan düzenleme, bir ‘tasfiye operasyonu’ gibi yorumlanıyor.
 

BUNLAR GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER

Okul müdürlüğü bir kadro konusu değil, bir görevlendirmedir, ikinci görevdir. Yani, asıl göreviniz öğretmenliktir. İkinci görev olarak bir görevlendirmeyle, okul müdürü, yardımcısı, başyardımcısı olursunuz ama bunlar kadro değildir ve müktesep hak oluşturmaz. Bu konuda hukuk sisteminde farklı yorumlar olduğu için yasaya bunların ‘kadro görevi değil, geçici görevlendirmeler olduğu’ net bir biçimde kondu. Dolayısıyla bundan sonra yer değiştirmelerle ilgili özellikle hukukî sorunlar yaşanmayacağını ve 657 sayılı yasada da belirtildiği gibi bu görevlerin ikinci görev olmak hasebiyle görevlendirme olduğunu netleştirdik.”

AA
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver