Asgari ücretin tesbit şekli sorunlu

13 Aralık 2012 Perşembe 00:00 |

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez toplanacak. İşçileri sadece Türk-İş’in temsil ettiğini belirten Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Paçal: Komisyonda Hak-İş ve DİSK’te temsil edilmeli

Asgari ücretin tesbit şekli sorunlu Gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez toplanacak. Türk-İş Genel Merkezi’nde yapılacak toplantıya kamu temsilcileri, Türkİş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetleri katılacak. Komisyonun işçi temsili ayağında sadece Türk-İş’in olmasına ise tepki var. Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Paçal, bunun adil olmadığını belirtiyor.

Yapısı demokratik değil

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre 12 milyona yakın işçi çalıştığını hatırlatan Paçal, “Bu işçilerin yaklaşık yüzde 5’i sendikal haklarını kullanabiliyor” dedi. Konuya böyle bakıldığında asgari ücret konusunun 11.5 milyon işçiyi ilgilendirdiğini belirten Paçal, şöyle devam etti:

“Şimdi 11.5 milyon işçiyi ilgilendiren, çalışma hayatı ve işçiler için bu kadar yaşamsal olan bir ücret, komisyon tarafından belirlenerek yürürlüğe giriyor. Öncelikle bu komisyon, yapısı itibarı ile demokratik bir komisyon değil. İşçileri tek bir konfederasyon temsil ediyor o da Türk-İş, oysaki komisyonda Hak-İş ve DİSK’te temsil edilmeli. İşverenler zaten tek bir konfederasyon tarafından temsil ediliyor bu da TİSK, ve hükümet tarafı Çalışma Bakanlığı tarafından komisyonda temsil ediliyor. Bu komisyon 11.5 milyon işçi adına oy çokluğu ile karar vererek yeni asgari ücreti yürürlüğe koyabiliyor.”

Genel grev yapılabilmeli

Komisyonun bugüne kadar işveren ve hükümet tarafının ortak oyları ile karar alarak asgari ücretleri onayladığını ve uygulamaya koyduğunu belirten Paçal, “Günümüzde asgari ücretin, hiçbir toplu pazarlık yapılma durumu olmadan, komisyonda işin şeklen müzakeresi yapılmış olsa bile, bu şekilde tespit edilmesi artık kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Demokratik katılım ve sendikal hakları kullanmadan mahrum bırakılmış bir uygulamanın sonuçlarının ne işçileri ne de sendikaları memnun edebileceğine dikkat çeken Paçal, şunları söyledi: “Asgari ücret komisyonu Türk-İş dışında Hak-İş ve DİSK’in de katılımı ile toplanmalı, hükümet ve işveren tarafı ile işçi tarafı temsilcileri yapılan pazarlıklar sonucunda bir uzlaşma sağlayamazlarsa, işçi tarafı bu nedenle genel grev gibi genel mücadele çağrısı yapabilmelidir. Böylece, asgari ücretin belirlenmesinde toplu pazarlık ve genel grev gibi hakların sendikalar tarafından özgürce kullanılmasının önü açılmalıdır.”

ÖNDER ÇELİK
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver