Altı Ok Yayın Holding A.Ş.

12 Ocak 2011 Çarşamba 00:00 |

CHP, Doğan Yayın Holding’in tamamını transfer edecek gibi. Holding CEO’su Nebil İlseven’den sonra dün eski başyazar Oktay Ekşi rozetini takarak yeni yuvasına kondu.

Altı Ok Yayın Holding A.Ş.

35 yıl başyazarlığını yaptığı Hürriyet gazetesinden Başbakan ve bakanlar hakkında yazdığı yazı nedeniyle istifa etmek zorunda kalan gazeteci Oktay Ekşi, CHP’ye katıldı. Ekşi’nin rozetini CHP’nin Grup toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu taktı.

Kılıçdaroğlu’nun rozetini takmasından önce CHP Grubu’na seslenen Oktay Ekşi, “Burada olmaktan onur duyuyorum. Bu dakikadan itibaren milletine büyük hizmetler veren bu partiye katılıyorum” dedi. İnançları gereği, CHP üyeliğinin gazeteci olarak verdiği hizmetlerin en özlü ifadesi olduğunu söyleyen Ekşi şöyle devam etti: “CHP üyeliği benim gözümde, bu ülke vatandaşlarının taşıyabileceği en büyük şeref payelerinden biridir. CHP’li olmak, benim açımdan, Atatürk’ün gösterdiği hedeflerden ayrılmamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşamasına kendini adamak demektir.”

 

AKP kalemini askıya aldı

Konuşmasına Ekşi’ye övgüler yağdırarak başlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “O geniş kitleleri kalemiyle aydınlattı. Partimize gelmesinden gurur duyuyoruz” dedi. Oktay Ekşi’nin kalemini satmadığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Kalemini bağımsız kullandı. Yeri geldi CHP’yi de eleştirdi. Ama AKP iktidarıyla beraber kalemi askıya alındı. O kalemi askıya almayacağız. Burada yazacaksınız, bağımsızsınız” dedi.

 

Hepsi köşeyi döndü

Ekşi’nin rozetini taktıktan sonra önceki gün düşen helikopterde yaşamını yitiren beş asker ve sanatçı Kıvırcık Ali’ye rahmet dileyerek grup konuşmasına devam eden CHP lideri AKP’ye yüklendi.

 

Bu yetki sadece 4. Murat’ta vardı

“Bunlar 3Y ile mücadele için gelmişlerdi. Artık yolsuzluk sıradanlaştı” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Üçüncü neydi? Yasaklarla mücadele. Geçen hafta RTÜK yasası görüşüldü. Başbakan artık istediği televizyon kanalını kapatabilecek. Padişah mısın sen kardeşim? Bu yetkiyi nasıl alıyorsun sen. Bu yetkiyi veren vekiller hiç düşünmüyorlar mı? Siz yasaklar için geldiniz. Başbakan işi gücü bırakacak artık, televizyon kanallarını izleyecek. 4. Murat’ta bile böyle yetki yoktu.”

 

Halk Partisi’nin Doğan’ları

Doğan Holding’in CEO’su Nebil İlseven’in istifa ederek CHP’nin İstanbul İl Başkanı olması, ardından da Oktay Ekşi’nin CHP saflarına katılması gözleri Doğan-CHP ilişkisine çevirdi. Elbette Doğan Holding ile CHP’nin ilişkisi bu iki transferle sınırlı değil. Yıllarca Doğan Grubu’na bağlı gazetelerde çalışan birçok isim CHP’de siyasete soyundu.

» Oktay Ekşi: 27 Mayıs darbesinin ardından Kurucu Meclis’te olarak görev alan Oktay Ekşi, 35 yıl başyazarlığını yaptığı Hürriyet’ten iki ay önce istifa etmek zorunda kalmıştı. Ekşi, başbakan ve bakanlar hakkında yazdığı büyük tepki çekince önce özür yazısı yayımlamış, ardından da istifa etmek zorunda kalmıştı.

» Nebil İlseven: 2007’den beri Doğan Holding’in CEO’su olan Nebil İlseven, Berhan Şimşek’in yerine CHP’nin yeni İstanbul İl Başkanı oldu. İlseven, 7 ocakta Doğan Holding’deki tüm görevlerinden istifa etmiş, önceki gün toplanan CHP MYK’sında da İstanbul İl Başkanlığı’na atanmıştı.

» Erdoğan Toprak: CHP’de Basın ve Propagandadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Erdoğan Toprak’ın arkasındaki güç olarak, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Mutlu gösteriliyor. Mutlu’nun, halasının oğlu olan Toprak’ı 2009’da CHP Bakırköy Belediye Başkan adayı yapmak için de devreye girdiği iddia ediliyor.

» Hurşit Güneş: 2001-2010 yılları arasında Milliyet gazetesinin ekonomi sayfalarında köşe yazarlığı yaptı. 26 Mayıs 2010’da CHP Parti Meclisi’ne seçilince gazeteden ayrıldı.

» Süheyl Batum: 2003’ten beri köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazetesinden 27 Mayıs 2010’da CHP PM’ye seçilince istifa etti.

» Altan Öymen: 1950 yılında başladığı gazeteciliği 1999’da CHP Genel Başkanı olduktan sonra bıraktı. CHP’de milletvekilliği, bakanlık, parti ve grup yöneticiliği yaptı. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde çeşitli görevler üstlenen Öymen, halen Radikal’de yazıyor.

» Tarhan Erdem: Milliyet gazetesi ve Doğan Grubu’nda proje ve kontrol mühendisliği yaptıktan sonra araştırma şirketi kurdu. CHP’de Genel Sekreterlik dahil birçok önemli görev üstlendi. Halen Radikal’de yazıyor.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver