61. Hükümet’in sorumlulukları!

03 Temmuz 2011 Pazar 00:00 |

MAKSUT KONYAR * / ‘BDP ve CHP olmadan Meclis bal gibi çalışır’ tezi yanlıştır. CHP ve BDP’siz bir Meclis’te demokrasi olmaz

61. Hükümet’in sorumlulukları!

“Sorun çözen mantık, sorunu oluşturan mantıktan üstün olmalıdır.’’

Türkiye’de en önemli olan başta “huzur ve barış’’ sağlama,

Hayatın her alanına hâkim evrensel hukuk,

Daha fazla insan hakları ve özgürlük, Kurumsallaşmış gerçek manada bir demokrasi,

İnsanların yaşama kalitesinin yükseltilmesi için sağlık,

Dünyadaki akranları ile yarışacak biçimde genç nesillere donanımlı, çağdaş eğitim ve öğretim verilerek insan kalitesini yükseltmek,

Hayatı kolaylaştıran hızlı ve güvenli ulaşım,

Gelir dağılımında adaleti sağlamak,

Modern şehircilik, sosyal, kültürel, ekonomik, vb. her bakımdan Türkiye’nin alt yapısını hızlı tamamlayıp, 1.Sınıf dünya insanları gibi ideal bir ülke konumuna Türkiye’nin gelmesi için;

İki dönem mahalli seçimde; Türkiye’deki Belediye Başbakanlıklarının tamamına yakını, Belediye meclis üyelikleri, İl genel meclis üyelikleri ile 3. dönem genel seçimde Meclis’in yarısından fazla milletvekilli ile tek başına iktidar yapacak kadar kesintisiz yetki ile Türkiye’de ki seçmenin, halkın, ezici çoğunluğu tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şahsından Ak Parti kadrolarına görev tevcih edildi.

Hükümetin hızlı çalışmasını sağlayan gelen yasaları tıkamadan, ket vurmadan hızlı bir biçimde onaylayan ülke faydasına 61. Hükümet’in çalışmalarına destek veren bir de Cumhurbaşkanı mevcut.

Bu aşırı teveccüh ve destek verilen, Başbakanın şahsında 61. Hükümete, sorunların tamamına sivil irade olarak çözüm üretme hususunda toplumun tüm kesimleri tarafından 61. Hükümete aşırı bir sorumluluk yüklenmiştir. Başbakan’ın ustalık döneminde ciddi beklenti içerisinde olan Türkiye toplumuna karşı, çıraklıkta yaptığı hatalara düşmemelidir. Toplumun tamamı Başbakan’ın değimi ile “Hesaplaşmak değil, halelleşmek istiyor.’’ Ne kadar seçilmiş mevki, makam, yetki varsa halk tarafından Başbakanın şahsında Ak Parti kadrolarına tamamı verilmiştir. 61. Hükümetin sorunları çözme kabiliyeti yüksek olmalıdır. Kısır çekişmeler, basit siyasi hesaplara girme, mazeret üretme veya şik�yet etme hakkı hiç yok. Türkiye’de mevcut sorunların tamamına kesin kalıcı çözüm üretmelidir. Ak Parti kadrolarının toplumun gerisinde kalma hakları hiç ama hiç yoktur. Ülkeyi yönetimde karar merci asker veya sivil bürokrasi olmamalıdır.

Vasi öncelikle vesayete izin vermemelidir.

‘’Bir hatayı iki defa tekrar etmeyen en mükemmel insandır.’’ Albert Einstein.

Geçmişte yaşananlara bakılırsa güvenlik gerekçesi ile militaristlerin her isteklerini yerine getirilmesi, her istenenin verilmesi sivil irade açısında adeta askeri vesayete ram etmektir. Bu seçimde TV ekranında gazetecilere Kemal Kılıçdaroğlu; Başbakanın kendisine gelerek “Kürt sorununu çözmek için terörle mücadele adı altında askeri güvenlikten sorumlular ne istiyorlarsa veriyoruz, sorunu çözemiyorlar”dedi.

Güvenlik gerekçeli gelen yasaların tamamının nokta, virgüle dokunmadan komisyonlardan geçirilip Meclis’te yasalaşması doğru değildir. Yeteri kadar tartışılmadan insanlara ne getirir, insanlardan neler götürür topluma fayda veya zarar hesabını yapmadan Terörle Mücadele adına ne istendi ise militaristlerin eline çok fazlası ile yetki imkân verildi. Evrensel hukuktan yoksun yasalar ülkede kanun haline getirildi. Sonuç ortada AHİM’ye giden davaların tamamına yakınının Türkiye Devleti’nin mahkûmiyeti ile sonuçlandığı tecrübe ile sabittir. Bu tarz uygulamaların vatandaşımız dediğimiz çok insanın canını yaktığı ve mağduriyetlerin oluşturduğuna hep beraber yaşayarak öğrendik. Başbakanın tüm iyi niyetine rağmen çıraklık döneminde maksadını aşan bir şekilde kendi yönetimi döneminde Türkiye’de insanlara mağduriyetler yaşatıldığının bilincindedir. Örnek TMK terörle mücadele kanunu adına yapılan yasalara bakması yeterlidir. Başbakanın iktidarını bile alaşağı edecek, kendisine zarar verecek yasayı bile meclisten geçirip aynen kanunlaştıran Ergenekon yapı sı bu ülkede devlet organizasyonu içerisinde mevcuttu.

‘’Yanlış yapmayan insan yoktur; İnsanlık yanlışını kabul ve düzeltmekle olur.’’ Albert Einstein.

Kürtlere karşı bakın Türkiye değişiyor, sizi olduğunuz gibi kabul ediyoruz, asimilasyon inkar politikaları bitti, TRT 6, yaşayan diler, kadük adımları, vb. Kürt sorununun çözümü için çok yetersiz ve bunlar iktidar tarafından çok abartılmaktadır. Çünkü Kürtlerin yüzde 50’sinden fazlasının oyunu her seçimde alan Başbakan ve hükümet Kürtlerin yüzde 100 desteğini alan bir Cumhurbaşkanı ile bu ülke yönetiliyor. Başbakanın çıraklık dönemi Kürtler için çok da iç açıcı bir sonuç doğurmadı doğrusu.

Başbakandan ve 61. hükümetten beklenti; bundan sonra öncelikli Kürt sorunu ve tüm sorunların çözümünde üslubu barış dili olsun. Süreç çok seri pratik uygulamalarla huzur ve barışa hizmet etsin. Çünkü halen bu ülkenin dağlarında asker veya dağdaki çocuklar fark etmez ölenler var. Bu çocuklar, ölmesin diye her gün dua eden anneler var. Başbakan balkon konuşmasında ‘’Türkiye’ye barış gelecek. Artık anneler ağlamayacak, evlat yası tutmayacak” sözü çok önemsendi.

‘’Yaşam, sürekli sorun çözme sürecidir.” Albert Einstein

Seçilmiş Millet iradesi olanlar başta Türkiye’de demokrasi mücadelesi için çok derin bir anlamı olan Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürme gibi tüm Türkiye’de vicdanları derinden kanatan yanlış karar, evrensel hukuksuzluktan kaynaklı skandal yanlış kararı düzeltmekten başlayarak siyasi parti ve görüşleri fark etmez. Cezaevlerinde tutuklu olan seçilmiş vekiller TBMM’deki görevlerini yapmak üzere serbest bırakılmaları için, Başbakan şahsından 61. Hükümet çok acil yasal düzenleme yapmalıdır. Tüm siyasi partilerin endişelerini giderme, tamamının meclise katılımını sağlamak başta Başbakan’ın, akabinde hükümetin asli görevidir. Seçilmiş tutuklu Vekillerin önündeki engelleri çok hızlı kaldırmakla beraber bundan sonra halk iradesinin önünde ki tüm engelleri behemehâl kaldırmalıdır. BDP ve CHP Meclise katılmasa veya yemin etmese fark etmez veya TBMM’de bal gibi komisyonlar çalışır tezi yaklaşımı yanlıştır. “CHP ile BDP’siz bir Mecliste demokrasi olmaz.’’ Hükümet kısır döngü sığ tartışmalarla muhalefet partileri ile didişmek yerine Türkiye’nin sorunlarına, çözüme odaklanmalıdır. Boşa enerji ve zaman heba etmemelidir.

Toplum, halk, geçmişe takılmadan ileriye sıçramak istiyor. 61. Hükümet bireysel hak, özgürlük ve kolektif hak kullanımı bakımında dünyada gıpta edilecek örnek bir özgürlüğe sahip anayasa ve yasalara Türkiye’yi kavuşturmalıdır. Türkiye özgürlükler ülkesi olmalıdır. Dünya ülkeleri arasında ekonominin büyüme trendi Türkiye’nin yüzde 11 ile 1. sırada olması çok sevindirici ancak aynı paralelinde gelir dağılımında adalet hızlı sağlanmalıdır. Türkiye ekonomisinin cari açık sorunu halledilmelidir. Dış ticaret açığı, işsizlikle mücadele, çevre bilinci, deprem ve afet bölgesi olan ülkemizin tüm risklere karşı hazırlıklı hale getirilmesinden, tüm kurum kuruluşlarını proaktif hale getirmelidir. Sıfır bürokrasi ile çok pratik, netice odaklı sorunlar çözülmelidir. Devlet organizasyonu teknik, vatandaşa insana hizmet odaklı mekanizma ve sistem haline getirmelidir. Kürt sorunu, başörtüsü, Alevi, farklı dinlere mensup, farklı etnik kökenlere mensup bütünlük içinde bu ülke, “Benim anayasam ve benim yasalarım” diyebilecek her birey tarafından içselleştirecek, kabul görecek hale getirilmelidir. Bu esasta Başbakanımızın şahsında çiçeği burnunda 61. Hükümetimize ve pozitif katkı sunacak muhalefete başarılar dileriz.

İşadamı

[email protected]

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

2/10

Habere puan ver