32 yıl sonra özgürlük

01 Mayıs 2013 Çarşamba 00:00 |

12 EYLÜL’ün sembol siyasi mahkûmları arasında yer alan Tahir Canan, 4. Yargı Paketi kapsamında dün tahliye oldu

32 yıl sonra özgürlük Dördüncü Yargı Paketi’yle özgürlüğüne ilk kavuşan; 12 eylül dönemi siyasi mahkumlarından olan ve infazı yakıldığı için 32 yılı aşkın süreyle cezaevinde kalma rekoru kıran Tahir Canan oldu.

Canan, dün avukatlarının başvurusunun ardından öğlen saatlerinde tutulduğu Bandırma Cezaevi’nden tahliye edildi. Canan, “Örgüt üyeliği, siyasi amaçlı adam öldürme” suçlamalarıyla 1979 yılında cezaevine konulmuş, 1991 yılında Turgut Özal’ın çıkardığı şartlı tahliye yasasıyla özgürlüğüne kavuşmuş ancak 1993 yılında TDKP üyesi olduğu gerekçesiyle tekrar gözatına alınıp tutuklanmıştı. Canan, daha sonra 12.5 yıl hapse mahkum edilince 12 Eylül cezası yönünden infazı yakılmış yeniden cezaevine dönmüştü.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise dün Tahir Canan’ın tahliyesinin ardından paket nedeniyle kaç kişinin tahliyesinin beklendiği yönündeki soruya “Çok fazla olduğunu düşünmüyoruz ama şu an için bilinen Tahir Canan var. Onun dışında tesbit edilen, öngörülen kimse çıkar mı onu beraber göreceğiz” dedi.

Taraf
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver